Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

متن کنفرانس هفته وار مطبوعاتی سخنگوی وزارت امور خارجه 28 میزان 1392

  • Tuesday, میزان 30 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه 28 میزان  ۱۳۹۲

بنام خداوند بخشاینده مهربان به کنفرانس هفته وار وزارت امور خارجه بسیار  خوش آمدید.
امید وار هستیم که تمام دوستان رسانه های آزاد روزهای عید قربان را در فضای خوشی صحت سعادت با اعضای فامیل محترم تان سپری کرده باشید.
 میخواستم  در ابتدا به دوموضوع اشاره کنم بعداً کدام سوالی شما داشته باشید به آنها بپردازم.

قرار است جلالتماب رئیس جمهور اسلامی افغانستان سفر دوروزه به جمهوری  اسلامی تاجکستان داشته باشد، که این هفتمین سفر شان به کشور دوست همسایه برادر جمهوری تاجکستان خواهد بود، در این سفر رسمی رئیس جمهور اسلامی افغانستان سه موافقت نامه مهم را با جلالتمآب رئیس جمهور تاجکستان آقای امام علی رحمان به امضاه خواهند رساند،  موافقت نامه درساحات همکاری های ماین پاکی، همچنان تقویت همکاری های بیمه بین افغانستان وتاجکستان وخدمات بیمه وهمچنان یک سند الحاقی بین دو کشور در رابطه به تسهیل هرچه بهترعبور ومرور بین افغانستان وتاجکستان از طریق پول جدیدی که بین دوکشوراعمار گردیده به امضاه خواهند رسید. در پهلوی این سه موافقت نامه روسای جمهوری دوکشور یک اعلامیه مشترک هم خواهند داشت. در رابطه به مسایلی که در این سفر بالای آنها صحبت وگفتگو خواهد گرفت.

 قسمیکه مه یاد آوری کردم این هفتمین سفر جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به تاجکستان خواهند بود.  ما میتوانیم  به افتتخار بگویم  تقریباً در دوازده سال گذشته روابط  افغانستان وتاجکستان بیشتر از هر مقطع دیگری تاریخ بین مردم دو کشور گسترش وتوسعه نموده است. دولت افغانستان مصمم است تا همکاری ها و رابطه با برادران خواهران تاجک ما در تمام عرصه ها چه مبارزه با تروریزم افراطیت باشد چه تقویت وگسترش همکاری های تجارتی، ترانزیتی باشد. وچه هم تقویت وگسترش و بهبود بیشتر روابط  و همکاری های فرهنگی روابط مردم با مردم  با جمهوری تاجکستان باشد.

نکته کوتاه دومیکه میخواستم اشاره بکنم  در ر ابطه به گزارشهای مبنی بر مسدود شدن سفارت جمهوری فدرال آلمان درکابل بود بر اساس صحبت هایی که ما با مقامات آلمانی داشتیم  سفارت آنها بسته نشده بود بلکه به یک چند روز محدود  آنها مراجعین نمی پذیرفتند. کار سفارت به هیچ صورت معطل نشده است. سفارت اصلاً بسته نشده بود امروز هم قرار است سفیر جمهور فدرال آلمان هم با معین سیاسی وزارت امور خارجه ملاقات داشته باشند. ما امید وارهستیم که بخش رسیدگی به امورات  مراجعین سفارت آلمان هم در زود ترین فرصت باز گشایی شود.
 والبته در رابطه به اینکه دولت افغانستان، قوای امنیتی افغان خاصتاً پولیس افغانستان این ظرفیت، توانایی و تعهد دارند که امنیت مسوولیت تمام تأسیسات دیپلوماتیک ودیپلوماتان خارجی را در افغانستان تأمین بکنند. به سفیر جمهوری فدرال آلمان اطمینان داده شده و البته دیروز جلالتمآب ایشان با وزیر امور داخله کشور هم ملاقات داشتند. در گذشته هم به آنها اطمینان دادیم. امروز هم نه تنها  با دوستان آلمانی ما دوستان که از یک کشوری نمایندگی میکنند افغانستان با آن کشور ریشه بسیارعمیق تاریخی، یک رابطه دوستانه و برادرانه ونزدیک را دارد، بلکه به تمام نمایندگی های سیاسی سازمان های بین المللی و به تمام  دیپلوماتان وکارمندان بین المللی اطمینان ما دادیم و اطمینان هم میدهیم که دولت افغانستان قوای امنیتی افغان این توانایی، ظرفیت وتعهد دارند تا از آنها حفاظت بکنند.  و درمورد تأمین امنیت ومصوونیت شان از هیچ اقدامی ما اجتناب نخواهیم کرد.
سوال:    
حسیب خبرنگار تلویزیون یک- تا حال کمیسیون انتخابات فهرست انتخابات را به وزارت خارجه فرستاده اند و اگر این فهرست آمده بررسی های وزارت خارجه چی را نشان می دهد تا حال چند نامزد تابعیت دوگانه و یا چندگانه دارند و دوم اینکه وزارت امور خارجه چقدر آمادگی دارد تا انتخابات در نمایندگی های سیاسی افغانستان در ایران و پاکستان هم برگزار شود و این انتخابات شفاف باشد و تقلب در آن صورت نگیرد؟
موسی زی: درابطه واجد شرایط بودن کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری، چی کاندیدان ریاست جمهوری باشند و چی کاندیدان شورای ولایتی، کمیسیون مستقل انتخابات اظهار نظر می کند این موضوع به آنها ارتباط می گیرد، اما در رابطه به تثبیت تابعیت مضاعف کاندیدان و معاونین کاندیدان ریاست جمهوری یک کمیسیون مشترک به اشتراک ستره محکمه دولت جمهوری اسلامی افغانستان، وزارت عدلیه، وزارت امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی            و وزارت امور خارجه که البته تحت ریاست وزارت امور خارجه ایجاد شده، کمیسیون موقتی است تا باشد که موضوع تابعیت مضاعف کاندیدان را بررسی کند، در این رابطه کار کمیسیون آغاز شده و ما به صورت منظم و دوامدار با کمیسیون مستقل انتخابات در تماس هستیم و در عین زمان با نمایندگی های سیاسی کشور هایی که با افغانستان روابط، دارند در افغانستان سفارت دارند در تماس هستیم و امیدوارهستیم که این کار به زودترین فرصت تکمیل شود و البته از پیشرفت کار این کمیسیون به صورت منظم به شکل کتبی ما با کمیسیون مستقل انتخابات در تماس هستیم.
در رابطه به دسترسی شهروندان کشور در بیرون از افغانستان به حق رای دهی شان ما با کمیسیون مستقل انتخابات در تماس هستیم و روی حد اقل تسهیل اشتراک شهروندان کشور مهاجرین افغان در ایران و پاکستان که بزرگترین کتله مهاجرین افغانستان را در خارج از کشور تشکیل میدهند کار ادامه دارد، و در این جا دو موضوع است:
 اول این که افغانستان و حکومت افغانستان صد در صد نه تنها طرفدار اشتراک شهروندان کشور دربیرون از افغانستان در انتخابات افغانستان است بلکه تمام تلاش خود را انجام می دهد تا باشد که تمام شهروندان عزیز کشور در بیرون از افغانستان چی مهاجر باشند و یا مهاجر نباشند انجام می دهیم.
 نکته دوم این است که تحقق این آرمان و یا این هدف بر می گردد به امکانات لوژستیکی و مسایل تخنیکی که باید بررسی شوند، باید دیده شود که آیا در چارچوب زمانی که هنوز به روز رای دهی باقی مانده، حکومت افغانستان می تواند در همکاری با کمیسیون مستقل انتخابات، در همکاری با کشور هایی که در آنها شهروندان افغان اقامت دارند و یا به صفت مهاجر زندگی می کنند اشتراک آنها را به صورت عادلانه، آزاد و شفاف تسهیل کند، ممکن سازد و یا خیر، این ضرورت به کار بیشتر دارد و در این مورد قسمیکه اشاره کردم ما با کمیسیون مستقل انتخابات در تماس هستیم.


پوښتنه:
عابد د شمشاد تلویزیون خبریال- تاسو به هم رپورټونه اوریدلی وی چی د پاکستان لومړی وزیر امریکا ته تللی دی ، ددی هیواد د بهرنیو چارو وزیر او ولسمشر سره به خبری کوی د دوی د خبرو یوه برخه به د افغانستان د سولی د خبرو په برخه وی،ستاسو توقع له دی خبرو څه ده د پاکستان د لومړی وزیر خبری د امریکا د بهرنیو چارو وزیر او د ولسمشر سره به خبری څومره موثری وی، ، او معلومات مو څه دی چی په کومو برخو کی به خبری وشی؟
موسی زی: لکه څنګه چی تاسو اشاره وکړه دا خو د پاکستان د صدر اعظم سفر ده د امریکی متحده ایالاتو ته، دا د پاکستان او امریکی د متحده ایالاتو تر منځ دوه اړخیزه موضوع ده موږ په هغه باندی کومه تبصره نه کوو ولی تاسو د سولی پروسی ته اشاره وکړه، په دغه برخه کی افغانستان دولت تل په وضاحت باندی ویلی دی چی د پاکستان اسلامی جمهوریت او د امریکی متحده ایالات د افغانستان د سولی پروسی په ملاتړ کی اساسی او کلیدی نقش لری او موږ هیله من یو چی دواړه هیوادونه په صداقت باندی او په عملی توګه د افغانستان د سولی له پروسی او د افغانستان د خلکو د سولی له هڅو څخه ملاتړ وکوی، ولی دا چی صدر اعظم نواز شریف به د د امریکی له رییس جمهور سره په کومو مسایلو خبری کوی او د دوی د بحث اجندا به څه وی دا د پاکستان او امریکی تر منځ  یوه دوه اړخیزه خبره ده په هغی باندی موږ کومه تبصره نه لرو.

سوال:
رامین خبرنگار تلویزیون طلوع- رییس جمهو ر ایران حسن روحانی سفیر ایران را در کابل خواسته و با او در مورد پیمان امنیتی کابل و واشنگتن صحبت نموده، آنها نگرانی خود را در این مورد ابراز کردند، شما چی فکر می کنید یک بخش از اجندای ملاقات نخست وزیر پاکستان با دولت امریکا هم پیمان امنیتی خواهد بود چی فکر می کنید اینها حق شان است که در مورد پیمان امنیتی افغانستان صحبت نمایند و یا حق مشروع شان است که در مورد کشور همسایه ایشان صحبت کنند و یا شما این را مداخله در امور داخلی افغانستان می دانید، بخاطریکه امکان دارد فردا ایران یا پاکستان با یک کشور دیگری پیمان امضا کنند هر نوع پیمانی که باشد، شما این حق را به خود محفوظ می دانید که در آن زمان باز کدام نظریه بدهید. و همچنان گفته می شود که کار شما در مورد تابعیت نامزدان به دلیلی تکمیل نشده که معلومات را که کمیسیون مستقل انتخابات به شما داده است، ناقص است به دلیلی که گفته می شود فقط تنها اسم و شماره پاسپورت کاندیدان و معاونین ایشان را به شما داده اند، شما فکر نمی کنید که نشان انگشت، عکس و سایر نشانه ها و علایم متفرقه دیگری هم باشد که به شما کمک خواهد کرد تا شما بتوانید مشخص بسازید که کدام کاندید تابعیت کدام کشور را دارد. و می شود بگویید که چگونه شما یک کاندید را بررسی می کنید که آنها تابعیت دوگانه دارند و یا خیر؟
موسی زی: اینها سوالات مهم اند، در رابطه به سوال اول شما عرض شود که دولت افغانستان همیشه به تاکید و بسیار به وضاحت گفته است که افغانستان روابط خود را با کشور های جهان چی کشور های همسایه باشد، چی کشور های منطقه باشد و چی هم کشور های دورتر از منطقه باشد بر اساس منافع ملی مردم افغانستان، به اساس مصالح افغانستان و بر اساس اهداف علیای ایکه مردم و دولت افغانستان دارند، برای تامین امنیت، صلح، تقویت نظام دموکراتیک افغانستان برقرار می سازد. در این مورد دولت افغانستان به ملاحظات کشور های دیگر پابند نیست، اما در رابطه به موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا دولت افغانستان بسیار به وضاحت به تکرار گفته است، ما به تکرار گفتیم که موافقتنامه امنیتی دوجانبه تنها و تنها به هدف تامین صلح، امنیت ، تقویت قوای امنیتی ملی افغان و تقویت پایه های نظام دموکراتیک جوان افغانستان امضاء می شود، این موافقتنامه اصلا ٌ به هیچ صورت به ضرر منطقه نیست و به ضرر کدام کشور همسایه نیست و دولت افغانستان هرگز به هیچ کشوری این اجازه را نخواهد داد تا از قلمرو افغانستان علیه صلح، امنیت ، ثبات و خیر کشور های همسایه سوء استفاده کند.
 در عین زمان ما از تمام کشور های همسایه و منطقه این توقع را داریم که اجازه ندهند تا از قلمرو شان علیه صلح، امنیت و ثبات افغانستان سوء استفاده صورت بگیرد، در رابطه به موافقتنامه همکاری های استراتیژیک دوجانبه با ایالات متحده امریکا ما مشورت های همه جانبه را با تمام کشور های همسایه به شمول جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان انجام داده ایم، به آنها معلومات داده ایم، قبل از نهایی شدن مذاکرات در جریان مشورت های لویه جرگه مشورتی در آن زمان و بعد از امضای این موافقتنامه بین روسای جمهور دو کشور ما به تمام کشور های همسایه و همچنان با کشور های عمده منطقه در رابطه به محتوای این سند و در رابطه به تعهد افغانستان مبنی بر اینکه افغانستان به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا از قلمرو آن علیه کشور دیگری سوء استفاده صورت بگیرد معلومات دادیم، به سوالاتی که آنها داشتند پاسخ های قناعت بخش ارایه شد و عین موضوع و کار را در رابطه به موافقتنامه امنیتی دوجانبه هم ما تکرار خواهیم کرد، قسمیکه جلالتماب رییس جمهوری اسلامی افغانستان در نشست سران سازمان همکاری های شانگهای در پایتخت قرغزستان- بیشکیک چند هفته قبل با یک تعداد روسای جمهور کشور های عضو سازمان همکاری های شانگهای ملاقات داشتند و در این ملاقات ها در رابطه به پیشرفت مذاکرات دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا روی متن موافقتنامه امنیتی دوجانبه به آنها معلومات دادند، سوالاتی که آنها داشتند به آنها پاسخ دادند، در جریان سفر رسمی شان به جمهوری مردم چین به رییس جمهور چین ودیگر مقامات چینی معلومات دادند و به سوالاتی که داشتند پاسخ دادند و عین پروسه را ما در رابطه به همسایه های دیگر افغانستان کشور های عمده دیگر منطقه هم انجام خواهیم داد، اما در نهایت دولت افغانستان موافقتنامه امنیتی دوجانبه را با ایالات متحده امریکا به اساس منافع ملی مردم افغانستان، به اساس هدف تامین صلح، تقویت امنیت، تقویت نهاد های امنیتی افغان و تقویت پایه های نظام دموکراتیک جوان افغانستان به امضاء خواهند رساند.
در رابطه به سوال دوم شما قسمیکه من عرض کردم در مورد تثبیت تابعیت مضاعف کاندیدان ریاست جمهوری یک کمیسیون موقت ایجاد گردیده بین پنج نهاد کلیدی دولت افغانستان و ما در همکاری نزدیک با کمیسیون مستقل انتخابات کار خود را به پیش می بریم، در رابطه به این که کدام معلومات جهت تثبیت هویت لازم است کدام مشکلی نداریم، در کار مشترک که با کمیسیون مستقل انتخابات انجام می دهیم و البته تکمیل شدن این کار مستلزم همکاری نزدیک سفارت خانه های مختلف که  در کابل هستند می باشد و این کار ادامه دارد در رابطه به یک تعداد نام هایی که کمیسیون مستقل انتخابات به وزارت امور خارجه فرستاده بودند، پروسه تکمیل شده و ما در این ارتباط با کمیسیون مستقل انتخابات در تماس هستیم از یافته هایی که داشتیم آنها را مطلع ساختیم، ولی این که در آن مورد اظهار نظر صورت بگیرد، تنها و تنها صلاحیت کمیسیون مستقل انتخابات است.

سوال:
خبرنگار تلویزیون خورشید- در ارتباط به ملا برادر می خواهم بپرسم، سرنوشت ملا برادر چطور شد، همان خواسته ها و شرایط را که حکومت افغانستان از ملابرادر و از پاکستان داشت آن خواسته ها برآورده شد و یا باز هم پاکستان در قبال افغانستان همان بازی های دوگانه دارد و ملابرادر هنوز هم در قید است، و نتوانسته پروسه صلح را کمک کند؟
موسی زی: در این مورد با شورای عالی صلح می شود در تماس شوید آنها شاید جزییات بیشتر داشته باشند اما چیزی که به دولت افغانستان مهم است این است که ملا برادر باید کاملاً آزاد باشد، از خود یک آدرس مشخص داشته باشد، قابل دسترس باشد خاصتاً برای شورای عالی صلح افغانستان و باید در خدمت پروسه صلح فعالیت کند این چهار اصل اساسی، چهار شرط اساسی باید مدنظر گرفته شده و مراعت شود. در رابطه به نقش ملا برادر در حمایت از پروسه صلح افغانستان در این مورد البته وزارت خارجه با شورای عالی صلح همکاری نزدیک دارد اما اگر کدام پیشرفت جدیدی شده باشد شورای عالی صلح می تواند به شما معلومات دهد.
سوال:
نظریات کشور ایران و پاکستان را شما مداخله میدانید به نحوی یا حق مشروع شان است که میتواند در باره پیمان امنیتی که افغانستان با ایالات متحده امریکا  به امضا میرساند اینها نگرانی داشته باشد حق مشروع شان است یا مداخله میدانید.؟ تشکر

موسی زی: خوب ببینید در رابطه به امضای موافقت نامه همکاریهای استراتیژیک دراز مدت بین افغانستان و ایالات متحده هم بعضی نظریات مخالف وجود داشت اما بالای تصمیم دولت و مردم افغانستان چه از طریق لوی جرگه عنعنوی و چه هم از طریق شورای ملی افغانستان هیچ تاثیری نداشت. ما امیدوار هستیم که هه کشورها به صورت اخص کشورهای همسایه این را درک بکنند که دولت افغانستان بر اساس منافع ملی خود اما در عین زمان با درنظرداشت اهمیت روابط خود با کشورهای همسایه و کشورهای منطقه این حق مشروع را دارد که روابط خود را به شمول امضای اسنادهمکاریهای دوجانبه با کشورهای منطقه و جهان تنظیم بکند واین البته اصلیست که دولت افغانستان آن را همیشه مدنظر گرفته هیچ زمانی نبوده که دولت افغانستان به فرمایش کدام کشور همسایه یا به فرمایش کشور دورتر از منطقه یا به فرمایش کدام کشور عضو جامعه بین المللی کدام  سندی را با یک کشوری امضا کرده باشد یا هم همکاری خود را با کدام کشوری محدود ساخته باشد در طول ده - دوازده سال گذشته شما شاهد هستید که افغانستان نزدیکترین رابطه را با جمهوری اسلامی ایران داشته، در تمام عرصه ها بیشترین تعداد اسناد همکاریهای دوجانبه در ده سال گذشته بین افغانستان و جمهوری اسلامی ایران به امضا رسیده درساحات مختلف بیشترین تعدادی سفرهای مقامات عالی رتبه دوکشور در ده سال گذشته صورت گرفته است.
این در زمانی است که جمهوری اسلامی ایران با جامعه جهانی خاصتاً با ایالات متحده امریکا مشکلاتی در رابطه خود دارد، مخالفتهای در رابطه خود دارد ما هرگز اجازه ندادیم  ما هرگز به رابطه استراتیژیک و رابطه بسیار نزدیک خود با ایالات متحده امریکا با ناتو و دیگر کشورهای غربی اجازه ندادیم  تا روابط ما را روابط نزدیک روابط  برادرانه روابط بسیار عمیق جمهوری اسلامی افغانستان  با کشورهای همسایه به شمول جمهوری اسلامی ایران متاثر بسازد .
در عین زمان دولت افغانستان روابط و  همکاریهای خود را با دیگر کشورهای دنیا دورتر از منطقه بر اساس منافع ملی مردم افغانستان براساس هدف علیای تامین صلح، امنیت، تقویت قوای امنیتی ملی افغان ، تقویت پایه های نظام دموکراتیک افغانستان تنظیم میکند امضای موافقت نامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا هم در همین چارچوب مطرح است این موافقت نامه در صورتی امضا میشود که منافع ملی افغانستان در آن منعکس شده باشد، حاکمیت ملی افغانستان احترام  کامل در آن درج باشد و دیگر شرایط و ضمانت هایی که دولت افغانستان تقاضا کرده در آن منعکس شده باشد. و البته قسمی که شما خبر دارید این موافقت نامه میرود به جرگه بزرگ مشورتی مردم افغانستان  و بعد از تصویب این لویه جرگه به شورای ملی افغانستان فرستاده خواهد شد که نهاد قانون گذار دولت افغانستان است آنها حق دارد و صلاحیت دارد که این موافقتنامه را تصویب بکند یا اورا رد بکند. تشکر - مننه

دفعات مطالعه 3206 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان
عنوان برچسب‌ها

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 199 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما