Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

متن کنفرانس مطبوعاتی هفته وار سخنگوی وزارت امور خارجه 14 میزان 1392

  • Tuesday, میزان 16 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه 14 میزان ۱۳۹۲
محل:  سالون تشریفات
زمان : ساعت ۱۱:00 قبل از ظهر

به نام خداوند بخشاینده مهربان. به کنفرانس خبری هفته وار وزارت امور خارجه بسیار  خوش آمدید.
می خواستم در ابتدا به یک موضوع اشاره کنم و بعداً اگر سوالی وجود داشته باشید به آن ها بپردازیم.
 طرح اعزام پولیس ملی افغان برای خدمت در مأموریت های حفظ صلح سازمان ملل متحد هفته گذشته از طرف شورای امنیت ملی افغانستان تصویب شد. البته اولین بار است در تاریخ افغانستان که دولت افغانستان اقدام می کند به اینکه یک تعداد از افسران پولیس ملی افغانستان به یکی از مأموریت های صلح سازمان ملل متحد به بیرون ازکشور اعزام شوند. البته این پروسه فعلاً آغاز شده و روی جزئیاتش از طرف حکومت افغانستان و نمایندگی دایمی افغانستان در ملل متحد کار می شود. سازمان ملل متحد یا مشخصاً ریاست مأموریت های حفظ صلح سازمان ملل متحد یا دیپارتمنت(Peace Keeping Operations) صلاحیت تصمیم نهایی را در این مورد دارد، اما دولت افغانستان برای اولین بار یک تعداد  افسران پولیس ملی را برای یکجا شدن با ماموریت های صلح سازمان ملل متحد به ریاست ماموریت های صلح سازمان ملل متحد معرفی خواهد کرد که البته یک نشانۀ بسیار خوبی از ارتقا  و تقویت ظرفیت ها و توانمندی های پولیس ملی افغانستان در بیشتر از یک دهه گذشته می باشد و طول مدت این ماموریت ها  هم معمولاً یک سال می باشد.
 مهربانی اگر سوالی باشد بفرمایید.  

طارق مجیدی، خبرنگار طلوع نیوز: یکی از نظامیان مطرح و بلندپایۀ امریکایی گفته که باید تا ماه اکتوبر توافقنامۀ امنیتی میان امریکا و افغانستان نهایی شود. سوال این جا پیدا می شود، آیا دولت افغانستان متعهد است که تا قبل از برگزاری انتخابات و به میان آمدن یک حکومت جدید، این توافقنامه به پایان  و امضا برسد. سوال بعدی این است که قرار بود چند تن از افراد بلندپایه طالبان با ملا عبدالغنی برادر دیدار کنند، ولی طبق گزارش رسانه ها آن ها ترسیده اند چون ملاعبدالغنی برادر تحت نظارت شدید امنیت پاکستان است آن ها حاضر نشده اند با وی دیدار کنند. تا چه حد شما این را تأیید می کنید که هنوز هم وی به شکل آزاد در پاکستان زندگی می کند و یا تنها ظاهراً آزاد شده ولی هنوز هم تحت نظارت دقیق امنیت پاکستان است؟
موسی زی: در رابطه به سوال اول تان عرض شود که دولت افغانستان جداً طرفدار و خواهان امضای یک توافقنامۀ امنیتی دوجانبه در زودترین فرصت با ایالات متحده امریکا است و دلیلی که ما مذاکرات رسمی را هم  با ایالات متحده روی این موافقتنامه سال گذشته آغاز کردیم همین است. دولت افغانستان باور دارد که یک موافقتنامۀ امنیتی دوجانبه یی که در آن احترام کامل به حاکمیت ملی افغانستان ثبت باشد، در آن منافع ملی افغانستان منعکس شده و در آن ایالات متحده امریکا به حمایت دوامدار از تقویت و ارتقای ظرفیت قوای امنیتی افغان خود را متعهد بسازد به نفع صلح، امنیت و تقویت نظام دموکراتیک افغانستان است. مذاکرات ما با ایالات متحده امریکا در این مورد جریان دارد. متن موافقنامۀ امنیتی دوجانبه از نقطه نظر تخنیکی تکمیل است، اما چند مورد محدودی که هنوز هم باید بین دو طرف نهایی شود باقی مانده اند که آن ها مستلزم انجام مذاکرات سیاسی در یک سطح بالا است. از جانب افغانستان اختیار کامل این مذاکرات فعلاً در دست جلالتمآب رئیس جمهوری کشور است. و ما امیدوار هستیم که بتوانیم در هفته های آینده با ایالات متحده امریکا روی یک متنی به موافقه برسیم که منعکس کننده شرایط، خواسته ها و ضمانت هایی است که دولت افغانستان مطرح کرده. دو نکتۀ بسیار مهمی که تا هنوز رویش به موافقه نرسیده ایم و رئیس جمهور کرزی هم به آن نکات در روزهای گذشته اشاره داشتند یکی موضوع کمک ایالات متحده امریکا با دولت افغانستان در حالت تجاوز خارجی است، علیه امنیت و صلح و ثبات افغانستان و منافع افغانستان و دوم تعریف تروریزم و تروریست و نقش ایالات متحده امریکا در حمایت از دولت افغانستان جهت تداوم مبارزه با تروریزم است. بین دو طرف در رابطه به تعریف تجاوز، در رابطه به تعریف تروریزم و تعریف تروریست اختلافات نظر وجود دارد. دولت افغانستان به این باور نیست که افغانستان در آیندۀ نزدیک شاهد تجاوز سنتی یا تعارفی از طرف کدام کشور بیرونی باشد. دولت افغانستان خواهان حمایت ایالات متحده امریکا برای مقابله و مجادله موثر علیه گروه ها و افراد تروریستی است که از پایگاه های بیرون از مرزهای افغانستان با حمایت بیرونی و با پشتیبانی بیرونی به افغانستان فرستاده می شوند و مردم ملکی مردم افغانستان را می کشند و صلح و امنیت مردم افغانستان را مختل می سازند. دولت افغانستان تمام افراد و گروه هایی را که دست به عملیات های مسلحانه علیه مردم افغانستان، علیه صلح، امنیت و ثبات افغانستان می زنند تروریست می شمارد و البته این مسایلی هستند که فعلاً مطرح شده حتا در سطح مطبوعات، ولی موقف دولت افغانستان یک موقف اصولی است، موقفی است که بر بنای قوانین بین المللی استوار است و ما امیدوار هستیم که بتوانیم در چارچوب این شرایط    و این اهداف و ضمانت ها با ایالات متحده امریکا به یک موافقه نهایی برسیم. صحبت ها در این مورد در روزها و هفته های آینده ادامه خواهد داشت. قسمی که ما قبلاً هم اشاره کردیم ضرب الاجل زمانی و یا تعیین یک تاریخ مشخص برای نهایی ساختن و امضای این موافقتنامه برای دولت افغانستان اصلاً کدام اولوویت نیست. اگر تنها موضوع، امضای یک سند باشد، زمانی تعیین یک ضرب الاجل و یا زود نهایی ساختن این موافقتنامه برای ما مهم است و یک اولویت شمرده می شود که شرایط، خواسته ها و ضمانت های دولت افغانستان در این موافقتنامه به صورت جدی مد نظر گرفته شود.
در رابطه به سوال دوم شما عرض شود که روز پنجشنبه گذشته رئیس جمهور کرزی با آقای نوازشریف، صدر اعظم پاکستان یک صحبت تیلفونی داشتند و در این صحبت تیلفونی رئیس جمهور کرزی از صدراعظم پاکستان در ارتباط به رهایی ملا برادر بر اساس درخواست دولت افغانستان تشکری کردند و البته موقف ما در رابطه به نقش ملا برادر در پروسۀ صلح از روز اول بسیار روشن است. دولت افغانستان می خواهد که ملا برادر آزاد باشد، یک آدرس مشخص داشته باشد، قابل دسترس باشد خاصتاً برای شورای عالی صلح افغانستان و در خدمت پروسۀ صلح باشد. اگر این شرایط مد نظر گرفته نشود، به باور دولت افغانستان نقشی را که ملا برادر می تواند در حمایت از تلاش های صلح مردم           و دولت افغاستان ایفا بکند، آن را انجام داده نمی تواند. بنابراین توقع ما این است که ملا برادر در روزها و هفته ها و ماه های آینده، کاملاً آزاد باشد، یک آدرس مشخص داشته باشد، به صورت آسان قابل دسترس باشد و فعالیت ها و تلاش هایش در راستای پیشبرد و حمایت از پروسۀ صلح افغانستان باشد. رئیس جمهور کرزی با آقای نواز شریف در صحبت تیلفونی که داشتند اظهار امیدواری کردند که پدیدۀ شوم تروریزم و افراطیت بالاخره از منطقه برچیده شود، صلح و امنیت در افغانستان و پاکستان تأمین شود و ما در گذشته هم تأکید کردیم که صلح و امنیت در افغانستان نه تنها به خیر مردم افغانستان است بلکه یک پیشرفتی هست برای تأمین صلح و امنیت در پاکستان، کشوری که در این اواخر به مراتب بیشتر از ناحیۀ تروریزم و افراطیت رنج کشیده، البته حملات اخیر تروریستی که در شهرهای مختلف پاکستان صورت گرفت و ما آن را با شدیدترین الفاظ تقبیح می کنیم نمونه هایی از مشکلات و تکالیفی است که مردم پاکستان از ناحیه تروریزم و افراطیت با آن مواجه هستند. در عین زمان رئیس جمهور کرزی و آقای نواز شریف موافقه کردند که در آینده هم تماس نزدیک را با هم نگاه بکنند و در رابطه به ادامه همکاری بین دو کشور و مهمتر از آن گسترش روابط و همکاری بین دو کشور با هم همکاری و کارهای مشترک خود را ادامه بدهند.
ظفرشاه رویی از 8 صبح: می خواستم راجع به اعزام افسران پولیس به جمع صلح بانان سازمان ملل یک کمی جزئیات را ارایه کنید. در مجموع چه تعداد از این افسران در این مأموریت شرکت می کنند و شرایط شرکت در این مأموریت چگونه است یعنی کشورها با چه شرایطی می توانند در این مأموریت سهم بگیرند؟ مسأله دوم دیگر مربوط به ملا برادر است، آیا دولت افغانستان تا حال توانسته مستقیماً با ملا برادر تماس بگیرد، اگر نتوانسته دلیلش چه بوده است؟
موسی زی: پیش از این که به سوال شما بپردازم، در پاسخ سوال گذشته یک نکته را می خواستم علاوه کنم و آن این که تلاش های دولت افغانستان برای پیشبرد پروسه صلح و برای تأمین صلح در افغانستان ادامه خواهد داشت دو کشوری که در حمایت از این پروسه نقش بسیار کلیدی دارند جمهوری اسلامی پاکستان و ایالات متحده امریکا هستند. ما امیدوار هستیم که هر دو کشور با صداقت کامل از تلاش های دولت و مردم افغانستان برای تأمین صلح در افغانستان که آرمان مقدس مردم افغانستان و حق مردم افغانستان است همکاری بکنند. در رابطه به دو سوال شما، شرایطی که از طرف ملل متحد برای شمولیت در ماموریت های صلح سازمان ملل متحد تعیین شده، مشخص است، یک افسر پولیس زمانی می تواند از یک کشور عضو سازمان ملل متحد شامل مأموریت حفظ صلح ملل متحد شود که حداقل پنج سال تجربه مسلکی داشته باشد و در بخش های مدیریت، اداره، ظرفیت سازی، انجام عملیات ها،  جلوگیری از جرایم، آموزش، تجارب و توانایی های لازم را داشته باشد. دولت افغانستان قسمی که من قبلاً اشاره کردم، کارهای عملی معرفی یک تعداد افسران پولیس ملی را آغاز کرده و البته ماه های شمولیت افسران پولیس ملی برای مأموریت صلح ملل متحد از طرف نمایندگی دایمی افغانستان در ملل متحد خانه پری و تکمیل خواهد شد و به ریاست مأموریت های صلح سازمان ملل متحد تسلیم می شود و تصمیم نهایی را باز همین اداره مربوطه سازمان ملل متحد اتخاد می کند.
در مورد سوال دوم شما: من فکر می کنم فعلاً مناسب نخواهد بود تا در این مورد تبصره بکنیم، پیش از وقت است       و اگر در این مورد تبصره یی هم باشد شاید شورای عالی صلح  با شما شریک بسازد چون وظیفه تماس گرفتن مستقیم با نمایندگان با صلاحیت طالبان، با افراد و اشخاصی که می توانند در حمایت از پروسه صلح افغانستان نقش داشته باشند و همچنان وظیفه انجام مذاکرات رسمی در چارچوب پروسه صلح مربوط به شورای عالی صلح می شود.

سید حسیب مودودی از تلویزیون یک: کابل چقدر انتظار دارد که اسلام آباد تلاش صادقانه دارد در مساله صلح افغانستان، از یک طرف ملا برادر آزاد می شود و از طرف دیگر به علت نظارت شدید امنیتی که از ملا برادر وجود دارد، طالبان نمی توانند با ملا برادر ببینند، حالا انتظار کابل از اسلام آباد در گفتگوهای صلح چه است و چقدر امیدوار هستید که ملا برادر بتواند با این وضعیت موجود نقش خوبی در گفتگوهای صلح افغانستان داشته باشد؟
موسی زی: این جا سه نکته است، اول این که حکومت جدید پاکستان تحت رهبری صدراعظم پاکستان آقای نوازشریف یک سلسله اقدامات مثبتی را انجام دادند بعد از آن که آن ها انتخاب شدند و حکومت را تشکیل دادند که شامل رهایی ملا برادر از زندان پاکستان بر اساس درخواست دولت افغانستان می شود. ما این تقاضا را از حکومت های قبلی پاکستان هم مطرح کرده بودیم و آن ها به تقاضای ما جواب مثبت نداده بودند. بناَ نشانه هایی از جانب حکومت پاکستان در ارتباط به حمایت پاکستان از پروسه صلح دیده می شود. نکته دوم این است که بین رهبری دولت افغانستان و رهبری دولت پاکستان تماس های بسیار نزدیک در رابطه به نقش پاکستان در حمایت از پروسه صلح وجود دارد. پنجشنبه گذشته رئیس جمهور کرزی با آقای نوازشریف صحبت تیلفونی داشتند، دو هفته قبل وزیرامور خارجه افغانستان با مشاور ارشد امور امنیتی و امور خارجی صدراعظم نوازشریف، آقای سرتاج عزیز در نیویارک هم ملاقات دوجانبه داشتند و هم یک جلسه سه جانبه را به اشتراک وزیرامور خارجه بریتانیا انجام دادند و قرار است که در اخیر ماه اول میلادی در لندن نشست سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا انجام شود البته نشست سران حکومت هرسه کشور، صدر اعظم پاکستان، رئیس جمهور افغانستان و صدراعظم بریتانیا. بناً ما امیدوار هستیم که بتوانیم در هفته ها و ماه های آینده شاهد اقدامات عملی جمهوری اسلامی پاکستان در ارتباط به حمایت از پروسۀ صلح افغانستان باشیم. رهایی ملا برادر اول و آخر کار نیست. رهایی ملا برادر یک قطره ایست در یک بحری که جمهوری اسلامی پاکستان می تواند در هفته ها و ماه های آینده اقدامات کلان تر، اقدامات قابل ملاحظۀ بیشتر را در حمایت از پروسۀ صلح افغانستان انجام بدهد که نتیجه اش ایجاد تماس های مستقیم بین شورای عالی صلح و نمایندگان با صلاحیت طالبان باشد و نهایتاً نتیجه اش آغاز مذاکرات رسمی صلح در چارچوب پروسۀ صلح افغانستان بین نمایندگان شورای عالی صلح و نمایندگان با صلاحیت طالبان باشد.
مسعود انصار از کلید گروپ: در گذشته ها صحبت ها یکی از موارد که بیشتر در مورد پیمان امنیتی که اختلافات روی آن وجود داشت مصوونیت قضایی نیرو های خارجی در افغانستان بود، آیا این مشکل حل گردیده که دو مورد دیگر را شما یاد آوری می کنید.
و سوال دوم اینکه در این اواخر دولت افغانستان از ضرب الاجلی را که خارجی ها یا نیرو های امریکایی بیان می کنند، برای آن آنقدر توجه نمی کنند و می گویند که ما روی محتوا صحبت می کنیم اما نیرو ها یا مقامات امریکایی زمان مشخصی را صحبت می کنند، اگر باز هم قرار شود که توافق صورت نگیرد و بالاخره نیرو های خارجی همان گزینه یی را که گزینه صفر است را همانند عراق در افغانستان هم پیاده کنند آیا دولت افغانستان بعد از سال 2014 از خارج شدن تمام نیرو های خارجی نگرانی دارد ؟
و موضوع دیگر این که قرار است مولانا فضل الرحمن به افغانستان بیاید و در ارتباط به پروسه صلح افغانستان با مقامات افغانی صحبت کند شما نقش این رهبر پاکستانی را در پروسه صلح افغانستان چگونه می بینید.
موسی زی: من قبلاً هم دو مثال از موارد محدودی را اشاره کردم که هنوز بین افغانستان و ایالات متحده امریکا باید روی آنها مذاکره صورت بگیرد و ما بتوانیم که روی آنها به یک تصمیم مشترک برسیم، که یکی از آن مساله تجاوز خارجی یا احتمال تجاوز خارجی و نقش ایالات متحده امریکا نقش حمایوی ایالات متحده امریکا از دولت افغانستان و دوم آن تروریزم و تعریف تروریزم، تروریست و این مسایل. موضوع حمایه قضایی هم یکی از مسایلی است که بین دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا مطرح است و روی این موضوع هم صحبت ها ادامه دارد، البته ما در رابطه به مصوونیت قضایی در این جا صحبت نمی کنیم و این مسأله باید بسیار روشن باشد، اکثر دوستان ما در رسانه ها از مصوونیت قضایی یاد آوری می کنند که آن اصلاً موضوع حوزه قضایی است چیزی که ایالات متحده امریکا در دیگر کشور ها حد اقل امتیاز گرفتند آن این است که پرسونل نظامی امریکا در محاکم ایالات متحده مورد مجازات و پیگرد قانونی قرار بگیرند نه در محاکم عدلی و قضایی کشور های میزبان نیرو های امریکایی، این یک موضوعی است که ما با ایالات متحده امریکا روی آن بحث  می کنیم و امیدوارهستیم که روی مسایل دیگری که برای دولت افغانستان مطرح و مهم هستند و روی موضوع حوزه قضایی هم به یک نتیجه مثبت برسیم.
در رابطه به سوال دوم شما قسمیکه من قبلاً اشاره کردم دولت افغانستان آروزمند امضای موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا است و در این کدام سوالی و شک و شبهه یی وجود ندارد اما موافقتنامه امنیتی که تضمین کننده منافع افغانستان هم باشد، اگر موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا حاکمیت ملی افغانستان را احترام نه کند، منافع ملی افغانستان را در نظر نگیرد، به تامین صلح پایدار، تامین امنیت و تقویت دموکراسی جوان افغانستان کمک نه کند، منتج نه شود به تداوم ارتقای ظرفیت و توانمندی های قوای امنیتی ملی افغان، پس در آن صورت این سوال پیدا می شود که همچون یک موافقتنامه به نفع افغانستان خواهد بود و یا نه، چیزی که برای افغانستان در این مرحله مهم است این است که شرایط دولت افغانستان، منافع ملی دولت و مردم افغانستان از جانب ایالات متحده امریکا پذیرفته شود، در این موافقتنامه منعکس شود و ما بتوانیم به زود ترین فرصت متن این موافقتنامه را صد در صد تکمیل نماییم و برای مشوره به لویه جرگه مشورتی مردم افغانستان ارایه نماییم، بعداً امضاء شود و نهایتاً برای تصویب نهایی برای شورای ملی افغانستان فرستاده شود، این موقف دولت افغانستان است، برای فعلاً.
در رابطه به سوال سوم شما البته دولت افغانستان از هر اقدامی که هر شخص، یا هر گروه و یا هر کشوری که بتواند در راستای حمایت از پروسه صلح افغانستان انجام بدهد استقبال می کند و از آن حمایت می کند، و اگر مولانا فضل الرحمن که قرار است به کابل تشریف بیاورند بتوانند که یک نقش مثبت و سازنده یی را  در حمایت از پروسه صلح افغانستان، البته با سابقه ای که ایشان دارند انجام بدهند دولت افغانستان از آنها ممنون خواهد بود و دولت افغانستان همچون اقدامی را و همچون ابتکاری را استقبال خواهد کرد.

اختر محمد نیکزاد خبرنگار روزنامه افغانستان-  اخیراً نیویارک تایمز یک گزارش را به نشر رسانیده اند و در آن آمده است که مذاکرات روی پیمان همکاری های امنیتی به حالت تعلیق در آمده در حکومت افغانستان به دلیل اینکه پیش رفت ها از طرف حکومت افغانستان صورت نگرفته و امکان آن می رود که این پیمان همکاری های امنیتی با حکومت آینده افغانستان به امضاء برسد می خواستم که موقف حکومت افغانستان را در این رابطه بدانم.
موسی زی: مذاکرات در حالت تعلیق نیست، مذاکرات ادامه دارد و البته ما قبلاً هم اشاره کردیم که ترجیح دولت افغانستان اینست که موافقتنامه امنیتی در جریان تصدی رئیس جمهور کرزی نهایی شود و به امضاء برسد البته موافقتنامه ایکه به منافع هردو طرف باشد ولی به هر دلیلی که باشد اگر ما نتوانیم که متن این موافقتنامه را در جریان تصدی حکومت فعلی ( تصدی حکومت رییس جمهور کرزی) به امضاء برسانیم رییس جمهور بعدی که به اساس آرای مردم افغانستان انتخاب می شود و در رأس حکومت افغانستان قرار می گیرد می تواند که این مذاکرات را با ایالات متحده امریکا نهایی بسازد و در آن زمان این موافقتنامه را به امضا برساند. و البته در رابطه به چارچوب زمانی که قبلاً دوستان سوال نمودند رییس جمهور اوباما در آخرین مصاحبه خود با آژانس اسوشیتد پرس بسیار به وضاحت گفتند که ما هنوز وقت داریم برای نهایی ساختن متن موافقتنامه امنیتی دوجانبه و ما امید وار هستیم که صحبت ها و مذاکرات دو طرف در بالا ترین سطح روی متن این موافقنامه درروز ها و هفته های آینده ادامه یابد.
سوال: اگر ممکن است در رابطه به این بفرمایید که دو تن از اعضای مذاکره کننده جانب افغانستان توافقنامه امنیتی استعفا داده اند به عوض آنها کی ها مذاکرات را به پیش خواهد بردند؟
موسی زی: قبلاً من اشاره کردم که رییس جمهور کرز شخصاً خود ایشان اختیار انجام مستقیم مذاکرات را به دست گرفته اند و این مذاکرات را به پیش خواهند برد. البته دولت افغانستان این ظرفیت تخنیکی را دارد که رییس جمهوری افغانستان در پیشبرد مذاکرات، در ارایه مشورت های لازم چی مشورت های حقوقی و چی مشورت های تخنیکی باشد آن ظرفیت را دولت افغانستان دارد. و مذاکرات تخنیکی این موافقتنامه قبلاً از جانب یک هیاتی جداگانه مذاکره کننده پیش برده می شد. البته بعد تخنیکی موافقتنامه تقریباً و یا کاملاً تکمیل است و مسایل که باقی مانده اند که روی آنها باید مذاکره صورت بگیرد، باید دو دولت به یک موافقه برسند این همه مسایل سیاسی اند این مذاکرات را رئیس جمهور کرزی خودشان پیش می برند، تحت نظارت مستقیم ایشان.
  مننه، تشکر

دفعات مطالعه 1765 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 54 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما