Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

متن کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری افغانستان

  • Tuesday, اسد 22 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه 20اسد۱۳۹۲ مطابق 11اگست 2013

محل:  سالون تشریفات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان

به نام خداوند بخشاینده و مهربان!

به کنفرانس هفته وار وزارت امور خارجه بسیار خوش آمدید، امیدوار هستیم که عید سعید فطر را با اعضای فامیل خود با صحت و عافیت سپری کرده باشید.

 در ابتدا میخواستم به یک موضوع  اشاره کنم و بعد اگر سوالی باشد به سوال ها خواهیم پرداخت. دولت افغانستان از اعلان افزایش کمک های  سویدن برای افغانستان از سال2015 الی 2019 استقبال و از افزایش این کمک ها در عین زمان اظهار سپاس وتشکری میکند. به اساس اعلامیه ایکه دولت سویدن به روز پنجشنبه روز اول عید صادر کرد، میزان کمک های  سویدن  برای افغانستان سالانه از حدود 100 میلون دالر امریکایی به حدود130 ملیون دالرامریکایی بین سال های 2015 الی 2019 افزایش پیدا خواهد کرد.  البته دولت سویدن از سال 2002  تا به امروز یکی از عمده ترین کمک کننده های بین المللی به افغانستان بوده هم در بخش امنیت، هم در بخش بازسازی افغانستان و هم در قسمت ارایه کمک های بشردوستانه برای مردم  افغانستان.  از سال 2002 تا به امروز حدود 500 تن از سربازان سویدنی درچهار چوب نیروهای کمک به امنیت بین المللی آیساف در افغانستان ایفای وظبفه کرده اند. این نیروها عمدتاً در چهار ولایت شمال افغانستان یعنی ولایت های بلخ، سمنگان، جوزجان و میمنه مستقر بودند که در بخش تأمین امنیت  وهمچنان آموزش قوای امنیت ملی افغان نقش عمده یی را بازی کرده اند. 

 آموزگاران سویدنی در عین زمان دربخش آموزش پولیس در افغانستان نقش بسیار عمده یی را بازی کرده اند وامروز رهبری ماموریت اتحادیه اروپا در افغانستان از طرف یک افسر سویدنی در افغانستان رهبری می شود.

 البته کمک های سویدن الی سال 2014 بعد ازسال 2014 به صورت اخص در موارد مشخصی متمرکز خواهد بود مانند تقویت دموکراسی، حقوق بشر،تعلیم و تربیه، کاریابی برای جوانان افغان،پیشرفت اقتصادی و تقویت سکتور خصوصی در افغانستان.

 خبرنگار رادیو آزادی:  شما هفته گذشته گفتید که کار روی تهیه آجندای سفر رئیس جمهور به پاکستان ادامه دارد، آیا به کجا رسیده، زمان این سفر معین شده یا خیر. سوال دوم این است که سفارت چین دو روز پیش اعلام کرد که سه نفر از اتباع این کشور در یک آپارتمان  به قتل رسیده و دو نفر آن ها ربوده شده آیا شما در جریان قرار دارید و با سفارت چین تماس دارید؟

موسی زی: در رابطه به سوال اول تان گفته شود که هنوز هم کار ما با حکومت پاکستان در مورد  تهیه یک آجندای همه جانبه برای سفر جلالتمآب رئیس جمهورکرزی به پاکستان ادامه دارد و شما خبر دارید که جلالتمآب رئیس جمهورکرزی با جلالتمآب صدر اعظم پاکستان در جریان روزهای عید سعید فطر، مکالمه تیلفونی انجام دادند در این مکالمه تیلفونی روی ضرورت همکاری های  عملی و صادقانه بین دو کشور و همچنین ضرورت هماهنگی و همکاری نزدیکتر بین دو کشوردرراستای مبارزه با تروریزم صحبت های مثبت صورت گرفت.           

در رابطه به سوال دوم شما، ما با سفارت چین در تماس هستیم. از واقعه یی که در کابل صورت گرفته ما آگاه هستیم طبعاً در این مورد تحقیقات دولت افغانستان ادامه دارد. دولت جمهوری اسلامی افغانستان به امنیت و مصوونیت تمام اتباع خارجی در افغانستان تعهد کامل دارد. در رابطه به چگونگی یا دلایل حادثه یی  که صورت گرفته هنوز تحقیقات ادامه دارد. معلوماتی که لازم است هنوز به صورت کامل جمع آوری نشده و تفصیلات بیشتر این قضیه را شما می توانید از طریق وزارت امور داخله به دست بیاورید.  

کوټوال د ملی تلویزیون خبریال ـ  د افغان حکومت او  طالبانو تر منځ  د خبرو په اړه راز راز رپورټونه ورکول کیږی، لومړی ځل لپاره د قطر دفتر وتړل شو، داسی رپورټونه دی چی طالبانو سره اوس په دوبی کی خبری پیل شوی دی خو هغه بیا رد کړل شوی، دا راته ووایی چی د قطر د دفتر برخلیک به کوم حالت ته رسیږی، آیا بیرته به پرانیستل شی او که نه او که پرانیستل شی نو د کومو اصولو او شرایطو په اساس؟

موسی زی: سوله او د سولی پروسه د افغانستان د دولت لپاره یو اساسی لومړیتوب ده او موږ به کوښښ کوو ترڅو ټولی هغه ممکنه لاری چی موجودی دی د هغو له لاری په افغانستان کی د سولی هڅی  یوی مثبتی نتیجی ته ورسیږی. د افغانستان دولت لکه څنګه چی تاسو خبریاست ددی لپاره چی د طالبانو او د دولت د مسلح مخالفینو سره د مذاکراتو د یوی سیاسی پروسی په چوکاټ کی تماسونه رامنځ ته او مستقیم مذاکرات تر سره شی دی ته آمادګی ښودلی وه چی  د طالبانو لپاره دی په سیمه کی په یو اسلامی هیواد کی د مذاکراتو لپاره دفتر پرانیستل شی، ولی په هغه شیوه باندی چی په قطر کی دفتر پرانیستل شو هغه د افغانستان دولت او د افغانستان د خلکو د اصولو او د هغو شرایطو سره په تناقض کی وو چی هغه د لویی جرګی له خوا ټاکل شوی وو، او همدا راز د افغانستان دولت ته په هغه هکله لیکل شوی ضمانتونه ورکړل شوی وو، په همدی اساس وو چی موږ په قطر کی د طالبانو لپاره د دفتر د پرانیستلو سره مخالفت وښود ولی د  افغانستان دولت دا ژمنه او آمادګی لری چی د طالبانو سره د خبرو اترو موضوع په جدی توګه تعقیب کړی او د دی هدف لپاره موږ آماده یو چی د طالبانو سره په سیمه کی په یوه اسلامی هیواد کی خبرو ته کښینو، ترجیحاً په سعودی عربستان کی او یا هم د ترکیی په جمهوریت کی.         

 خبرنگار تلویزون یک: جنرال جوزف  دنفورد، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان هشدار داده که اگر تفاهمنامه امنیتی میان ایالات متحده امریکا و افغانستان امضا نشود هیچ سرباز خارجی در افغانستان نخواهد ماند و طالبان نیرومند خواهند شد و همچنان گفته که تا حدی پیشرفت هایی برای به امضا رسانیدن این تفاهمنامه امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده به میان آمده و گفته که هنوز مشخص نیست و همچنین گفته که نزدیک به 15 هزار نظامی خارجی در افغانستان در بخش آموزش باقی خواهند ماند، اما مهم این است که اگر تفاهمنامه امنیتی امضا نشود، گفته اند که هیچ سرباز خارجی نخواهند ماند و همچنان طالبان نیرومند خواهند شد.

موسی زی: قسمی که ما قبلا هم در این مورد معلومات دادیم روی  یک موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده امریکا سه دور مذاکرات رسمی انجام شده در کابل و همچنان مذاکرات و صحبت های غیر رسمی هم ادامه داشته در این مورد، پیشرفت هایی صورت گرفته خاصتاً درمورد ایجاد متن مشترک مسوده در مورد این موافقتنامه اما چیزی که برای دولت افغانستان از همه بیشتر حایز اهمیت است محتوای این موافقتنامه است و ضمانت هایی است که در این موافقتنامه در قبال امنیت، صلح، ثبات و انکشاف نهادهای دولتی افغانستان داده می شود. دولت افغانستان علاقمند امضای یک موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا است، اما این موافقتنامه باید سندی باشد که منعکس کننده منافع هردو کشور باشد. دولت افغانستان بر اساس سفارشات لویه جرگه عنعنوی مردم افغانستان، بر اساس هدف تأمین منافع ملی افغانستان  این مذاکرات را تا به امروز انجام داده و قسمی که رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به تکرار اشاره کردند در صورتی که متن نهایی این موافقتنامه منعکس کننده منافع اساسی افغانستان باشد در راستای تأمین امنیت در افغانستان تأمین صلح در افغانستان، تقویت دموکراسی جوان افغانستان و همچنان تقویت نهادهای دولتی بشمول قوای امنیت ملی افغانستان ما کاملا آماده هستیم که همچون یک موافقتنامه امنیتی رابا جانب ایالات متحده امریکا به امضا برسانیم . دولت افغانستان علاقمند امضای یک موافقتنامه امنیتی با ایالات متحده امریکا است اما چیزیکه برای ما مهم است، محتوا و کیفیت این سند است، ضمانت هایی که در این سند باید گنجانیده شود در قبال افغانستان و اینکه باید موافقتنامه امنیتی دوجانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا منعکس کننده منافع هر دو کشور باشد. در صورتی که ما بتوانیم روی همچون متنی به نتیجه برسیم همچون یک متنی نهایی شود امضای موافقتنامه زمان گیر نیست می شود که در مدت بسیارکوتاه تنظیم شود. اما برای دولت افغانستان هیچ گونه ضرب الاجل زمانی برای نهایی ساختن و یا امضای این موافقتنامه هنوز وجود ندارد.

د سی ان ان خبریال ـ لکه څنګه چی تاسو په تیرو کنفرانسونو کی هم ویلی دی چی امکان لری دا دوه اړخیزه امنیتی هوکړه د افغان حکومت او امریکا تر منځ راتلونکی ولسمشر لاسلیک کړی، ددی شتونتیاڅومره شته چی راتلونکی ولسمشر به دا تړون لاسلیک کړی؟

بله پوښتنه می دا ده چی د بهرنیو چارو وزرات قضیه د نیویارک ټایمز سره کوم حد ته رسیدلی؟

موسی زی: د لومړی پوښتنی په هکله زه اضافی تبصره نه لرم، هغه څه چی تاسو اشاره ورته وکړه  موږ هیڅکله نه دی ویلی، دا خبره کیدای شی چی تاسو ته بل چا کړی وی او یا مو بل ځای کی اوریدلی وی، موږ دغه خبره هیڅکله نه ده کړی د افغانستان اوسنی دولت دی ته علاقمند ده چی د امریکی سره یوه دوه اړخیزه امنیتی موافقتنامه لاسلیک کړی ولی داسی موافقتنامه چی هغه د افغانستان د ملی ګټو منعکس کوونکی وی او په هغه کی د افغانستان امنیت، سولی او د دولتی نهادونو د تقویت په برخه کی لازم ضمانتونه شامل وی.

د دوهمی پوښتنی په هکله مو زموږ تماس د نیویارک ټایمز له ورځپاڼی سره ادامه لری او کله چی موږ په دی برخه کی کومی نتیجی ته ورسیدو تاسو ته به یی اعلان کړو.

قیومی از روزنامه افغانستان تایمز:در مورد تعیین آدرس جدید برای مذاکرات قطر چقدر خواسته های دولت افغانستان را در نظر گرفته و آیا جای مشخصی که مذاکره صورت بگیرد، دولت افغانستان پیشنهاد رسمی دارد؟ آیا در داخل افغانستان خواهد بود یا در بیرون از افغانستان؟

موسی زی: ترجیح دولت افغانستان از اول ایجاد یک آدرس رسمی برای طالبان در داخل افغانستان بود و است. دولت افغانستان آماده است تا تمام ضمانت های لازم را در بخش تامین امنیت، تامین مصوونیت نمایندگان با صلاحیت طالبان ارایه بکند تا آن ها بتوانند بیایند در داخل افغانستان در هر جایی که علاقه داشته باشند یک دفتر ایجاد کنند و از طریق این دفتر تماس های مستقیم و مذاکرات مستقیم صلح بین نمایندگان با صلاحیت طالبان و همچنان شورای عالی صلح صورت بگیرد. اما به هر دلیلی باشد  و طالبان نخواهند یک چنین دفتری را در افغانستان ایجاد کنند دولت افغانستان آماده است تا یک دفتر مذاکرات برای طالبان در یکی از کشورهای اسلامی منطقه ایجاد شود ترجیحاً در عربستان سعودی یا جمهوری ترکیه تا نمایندگان با صلاحیت طالبان بتوانند با نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان تماس حاصل بکنند و زمینه مذاکرات مستقیم بین دو طرف ایجاد شود.
سوال: جوزف دنفورد گفته که پیشرفت هایی در امضای این توافقنامه حاصل شده شما نمی خواهید ما را در جریان این پیشرفت ها بگذارید یا هیچ پیشرفتی وجود نداشته، آن ها تاکید می کنند که کارهایی در این راستا صورت گرفته شما در این رابطه چه می گویید؟

موسی زی: در پاسخ سوال قبلی عرض کردم که پیشرفت هایی صورت گرفته سه دوره مذاکرات رسمی بین دو طرف صورت گرفته و همچنان صحبت ها و مذاکرات غیررسمی که بین دو دولت انجام شده و پیشرفت های بسیار زیاد خاصتاً درباره تدوین یک مسوده موافقتنامه امنیتی دو جانبه بین دو طرف اما کار هنوز تمام نشده و مسایلی است که هر دو طرف باید روی آن ها مذاکره بکنند روی آن ها صحبت باید صورت بگیرد ولی اصل اساسی که برای دولت افغانستان مهم است گنجانیده شدن ضمانت های لازم برای تأمین امنیت، تأمین صلح و همچنان تقویت نهادهای دولتی افغانسان خاصتاً قوای امنیت ملی افغان در درازمدت می باشد که مسایلی اند که ما هنوز هم درمورد آن ها با ایالات متحده امریکا در تماس هستیم و امیدوار هستیم که بتوانیم این مسایل را در سند مسوده موجوده بگنجانیم و زمانی که این سند از نظر اصول و ضمانت هایی که برای دولت افغانستان مهم است تکمیل شود، امضای این سند و تشریفات امضای آن زمان گیر نیست و می شود که در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تنظیم شود.

سوال: شما گفتید که کار روی آجندای سفر رئیس جمهور کرزی به پاکستان ادامه دارد، می خواستم بدانم که از سرگیری مذاکرات بین طالبان و حکومت افغانستان در این آجندا شامل است و در این جا مشخص خواهد شد که دفتر دوم برای طالبان در کدام کشور تأسیس خواهد شد، آیا این موضوعات آجندای سفر رئیس جمهور به پاکستان است یا خیر؟

موسی زی: تلاش های صلح دولت افغانستان یکی از اجزای بسیار اساسی سفر جلالتمآب رئیس جمهور کرزی به پاکستان خواهد بود. به دلیل اساسی که رهبری طالبان همه در پاکستان هستند، به دلیلی که پاکستان یک نقش بسیار کلیدی را در حمایت از تلاش های صلح دولت افغانستان و در حمایت از یک پروسه صلح در افغانستان دارد. در عین زمان اهمیت روابط اقتصادی و تجارتی بین دو کشور جزو آجندای سفر جلالتمآب رئیس جمهور کرزی به پاکستان خواهد بود خاصتاً مساله تجارت و ترانزیت. شما خبر دارید که افغانستان و پاکستان یک موافقتنامه تاریخی تجارت و ترانزیت را حدود سه سال  قبل امضا کردند، ولی متاسفانه این موافقتنامه تا به امروز به صورت صد در صد از جانب دولت پاکستان تطبیق نشده و در تطبیق آن مشکلات متعددی برای تجار افغان وجود داشته، دولت افغانستان آرزومند است تا حکومت جدید پاکستان این تعهد را بکند ودر عمل ثابت بکند طرفدار تطبیق صد درصد این موافقتنامه است، موافقتنامه ایکه به نفع هر دو کشور است و دولت افغانستان آمادگی دارد تا این موافقتنامه دوجانبه با کشورهای دیگر را هم تطبیق شود به شمول کشورهای آسیای میانه، چیزی که دولت پاکستان به آن علاقه دارد، اما قبل از این که ما این موافقتنامه را با کشورهای دیگر تمدید بکنیم باید بین افغانستان و پاکستان به صورت کامل تطبیق شود و مشکلاتی که وجود دارد حل شود تا باز ما بتوانیم که این موافقتنامه را با منفعت هایی که دارد به کشورهای دیگر تمدید بکنیم. اما تلاش های صلح، موضوع پروسه صلح یکی از اجزای اساسی آجندای جلالتمآب کرزی به پاکستان خواهد بود و ما به تکرار از دولت پاکستان تقاضا کردیم که به صورت صادقانه و عملی از تلاش های دولت افغانستان حمایت کند، رهبران طالبان را تشویق کند که با دولت افغانستان تماس مستقیم بگیرند، و مذاکرات صلح را آغاز بکنند، ما از پاکستان خواسته ایم تا رهبران طالبانی را که امروز در زندان های پاکستان شب و روز خود را سپری می کنند و علاقمند تماس با دولت افغانستان هستند، علاقمند راه انداختن یک پروسه صلح با دولت افغانستان هستند به شمول ملابرادر آن ها را رها بکنند.

سوال: مهمترین چالش در راستای پروسه صلح و گفتگوهای صلح از دیدگاه وزارت خارجه چه است و همچنان نقش کشورهای همسایه بخصوص پاکستان را در خدشه دار شدن پروسه صلح چگونه ارزیابی می کنید؟

موسی زی: قسمی که ما در گذشته هم گفتیم پروسه صلح برای دولت افغانستان یک تیوری نیست، یک نظر آکادمیک نیست بلکه یک پروسه عملی است چون تعداد زیاد رهبران طالبانی که امروز در پاکستان هستند و در قطار مخالفین مسلح دولت افغانستان قرار دارند، آمادگی خود را برای آغاز  یک پروسه مذاکرات سیاسی در قالب یک پروسه صلح با دولت افغانستان به تکرار اعلام کردند البته از طریق تماس های محرمانه یی که بین دولت افغانستان و رهبری طالبان وجود دارد اما بر اساس دلایل یا به اساس نگرانی هایی که این رهبران طالبان از ناحیه امنیت و مصوونیت خود و اعضای خانواده شان در پاکستان دارند نتوانسته اند که با دولت افغانستان در تماس شوند و آن هایی که خواسته اند با دولت افغانستان تماس بگیرند و با دولت افغانستان صحبت ها را آغاز کرده اند یا این که کشته شده اند یا هم به زندان های پاکستان انداخته شده اند. بناً بزرگترین چالش ما در راستای آغاز یک پروسه سیاسی صلح با طالبان متاسفانه تا امروز عدم همکاری حکومت پاکستان بوده و به همین دلیل است که جلالتمآب رئیس جمهور کرزی به تکرار به این نکته اشاره کرده اند که ما از تاسیس حکومت جدید منتخب پاکستان استقبال می کنیم، حکومتی که بر اساس آرای مردم انتخاب شده و با درنظرداشت تجارب نه تنها 10-12 سال گذشته بلکه حدود دو دهه گذشته، تجاربی که ما با رژیم طالبان داشتیم تجاربی که سبب بدبختی هم در افغانستان و هم درپاکستان شده ما بتوانیم یک صفحه جدید همکاری ها را با جمهوری اسلامی پاکستان باز کنیم، همکاری هایی که در آن حمایت عملی و صادقانه پاکستان از یک پروسه صلح در افغانستان شامل باشد. به همین دلیل است که دولت افغانستان با  دولت پاکستان درباره تدوین یک آجندای همه جانبه ولی مهمتر از همه یک آجندای عملی برای سفر قریب الوقوع جلالتمآب رئیس جمهور کرزی کار می کنند و امیدوار هستیم که این سفر واقعا یک آغاز جدید در روابط افغانستان وپاکستان باشد.

خبرنگار 8 صبح: می خواستم راجع به انتقال دفتر قطر در کشور سوم سوال کنم. این بار شرایط دولت افغانستان چه است دولت افغانستان می خواهد این دفتر با چه شرایطی فعالیت کند یک موضوع و موضوع دیگر این است که ترجیح دولت افغانستان چه است آیا عربستان را بیشتر ترجیح می دهد یا ترکیه را؟ مساله سوم راجع به مذاکرات بر سر پیمان امنیتی است. این مذاکرات در حالت تعلیق قرار داشت و شما هم گفتید که مذاکرات صورت غیررسمی وجود داشته و پیشرفت هایی هم در این زمینه صورت گرفته یعنی
مشخصاً مذاکرات رسمی کی شروع می شود؟

موسی زی: شرایط و اصول دولت افغانستان در رابطه به ایجاد یک دفتر مذاکرات برای طالبان تغییر نکرده، دولت افغانستان آماده است تا با طالبان از طریق یک دفتر سیاسی، تماس حاصل بکند، مذاکرات آغاز شود اما پروسه صلح هرگز نمی تواند که قانون اساسی افغانستان را تحت سوال قرار دهد، پروسه سیاسی مذاکرات نمی تواند که دستاوردهای تاریخی مردم افغانستان را در یک دهه گذشته تحت سوال قرار دهد  و یا هم تحت شعاع قرار دهد، پروسه سیاسی مذاکرات نمی تواند که سبب ایجاد نفاق و یا تهدید وحدت ملی مردم افغانستان شود، بهانه و یا چتر یک پروسه سیاسی نمی تواند که سبب تلاش های ایجاد ملوک الطوایفی در افغانستان باشد. دولت افغانستان هرگز اجازه نخواهد داد که دشمنان افغانستان از نام پروسه صلح استفاده کنند و کوشش بکنند به اهدافی برسند که در جبهه جنگ در آن مورد شکست خورده اند، اما صلح یک آرمان مقدس مردم افغانستان است، صلح یک اولویت اساسی دولت افغانستان است و دولت افغانستان آماده است تا با رهبران طالبان تا با نمایندگان با صلاحیت طالبان که طرفدار صلح هستند، طرفدار آمدن آشتی و آرامی و ثبات و امنیت در افغانستان هستند وارد تماس شود و مشکلاتی که بین دو طرف وجود دارد از طریق گفتگو دور یک میز مذاکرات حل و فصل شود. دولت افغانستان ترجیح می دهد تا یک دفتر سیاسی برای طالبان یا در دولت شاهی عربستان سعودی یا هم در جهموری ترکیه ایجاد شود. هر دو کشور دوستان بسیار نزدیک افغانستان هستند. هر دو کشور چه در جریان جهاد افغانستان علیه اشغال شوروی و چه در بیشتر از یک دهه گذشته در قطار نزدیک ترین دوستان افغانستان بوده اند از کمک هایشان از ایستادگی شان در کنار مردم و دولت افغانستان اظهار سپاس می کنیم و مطمین هستیم که هر دو کشور می توانند در ادامه بازسازی افغانستان، در تقویت هرچه بیشتر نظام دموکراتیک افغانستان و همچنان در تأمین صلح و امنیت سرتاسری در این کشور نقش ممد و نقش حمایت کننده را بازی کنند.

 در رابطه به سوال آخرتان، البته صحبت ها و تماس های غیررسمی در رابطه به موافقتنامه امنیتی وجود داشته اما بعد از اعلام تعلیق مذاکرات رسمی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا در مورد موافقتنامه امنیتی دوجانبه کدام مذاکرات رسمی صورت نگرفته، و این که این مذاکرات چه زمانی آغاز خواهند شد برمی گردد به تصمیم رئیس جمهوری افغانستان و هر زمانی که جلالتمآب شان تصمیم بگیرند که این مذاکرات آغاز شود این مذاکرات از سر گرفته خواهند شد و بین دو طرف روی مسایلی که هنوز لاینحل مانده صحبت ها و مذاکرات انجام خواهد شد.

جلیل پویا از تلویزیون راه فردا: در رابطه به سفر برادر رئیس جمهور کرزی به دوبی و دیدارش با گروه طالبان، آیا شما این را تایید می کنید و در جریان هستید یا خیر؟

موسی زی: در این مورد وزارت خارجه اطلاعی ندارد و این موضوعی است که ما درآن مورد کدام تبصره یی هم نداریم، نه از سفر خبر داریم و نه هم از صحبت هایی که شما به آن اشاره کردید و نه هم در این مورد کدام تبصره یی داریم. من موقف دولت را برای شما واضحاً بیان کردم.

سید طارق مجیدی، خبرنگار تلویزیون طلوع: در یکی از گوشه های گفته های جوزف دانفورد، گفته اند که پیمان امنیتی با امریکا یک نیاز اساسی است برای دولت و مردم افغانستان، آیا دولت افغانستان به این قضیه به عنوان یک نیاز می بیند و یا خیر، موقف وزارت خارجه در این باره چیست؟

موسی زی: یک دلیل اساسی این که ایالات متحده امریکا آماده است یک موافقتنامه امنیتی دوجانبه را با افغانستان امضا بکند، که بر اساس آن موافقتنامه یک تعدادی از پرسونل نظامی ایالات متحده امریکا در افغانستان پس از سال 2014 هم حضور داشته باشند، برمی گردد به منافعی که ایالات متحده امریکا در افغانستان و منطقه دارد. بناً این موافقتنامه اگر امضا هم می شود بر اساس منافع مشرک هر دو کشور امضا می شود، بر اساس منافعی که هر دو کشور در امضای این موافقتنامه دارند. بناً یک موضوع باید بسیار روشن باشد برای مطبوعات مستقل افغانستان و برای مردم افغانستان که هیچ کشوری در افغانستان بدون منافع خود کدام موافقتنامه امنیتی را با افغانستان امضا نمی کند. اما دولت افغانستان این را قبول کرده است که درست است ایالات متحده امریکا منافع اساسی را در امضای این موافقتنامه دارد و دولت افغانستان هم منفعت خود را در امضای همچو یک موافقتنامه می بیند اما موافقتنامه ایکه واقعا منعکس کننده منافع هر دو طرف باشد نه موافقتنامه ایکه خدای نخواسته یک جانبه منافع یک طرف و یا منافع طرف دیگر در نظر بگیرد. دولت افغانستان آرزومند امضای یک موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده است اما موافقتنامه یی که در آن بسیار مشخصاً به حاکمیت ملی افغانستان، به استقلال افغانستان، به وحدت ملی افغانستان اشاره شده باشد و در عین زمان منافع مشخصی که افغانستان در امضای این موافقتنامه می بیند در این موافقتنامه منعکس شده باشد که آن تأمین امنیت، تامین صلح، تقویت نهادهای دولتی افغانستان بخصصوص تقویت نهادهای امنیت ملی افغانستان و تقویت دموکراسی جوان افغانستان شامل می شود. در صورتی که این منافع اساسی دولت و مردم افغانستان در متن موافتقنامه منعکس شود دولت افغانستان هیچ مشکلی با امضای همچو یک موافقتنامه ندارد برعکس دولت افغانستان علاقمند امضای همچو یک موافقتنامه با ایالات متحده امریکا خواهد بود و ما امیدوار هستیم که بتوانیم به همچو نتیجه یی برسیم.

شیرشاه نوابی، خبرنگار تلویزیون خورشید: می خواهم بپرسم که به دنبال سفر دیپلومات های امریکایی به پاکستان در کل در موقف پاکستان در روند صلح افغانستان، یک سلسله نرمش به بار آمده، چه فکر می کنید که این نرمش چقدر صادقانه خواهد بود و منجر خواهد شد به این که صلح در افغانستان واقعاً به نتایج مطلوبش دست پیدا کند؟ مساله دوم با توجه اظهارات اخیر مقام های نظامی و دیپلوماتیک امریکا مبنی امضای سند امنیتی، در کل دیده شده که به نحوی یک آله فشار بوده بالای حکومت افغانستان برای این که این سند هرچه زودتر امضا شود، آیا شما هم فکر می کنید یا این که بعضی مسایل دیگری وجود دارند؟

موسی زی: در رابطه به سوال دوم شما صحبت کردیم، تمام جوانبش را همکاران شما سوال کردند، فکر نمی کنم ضرورت به اظهارات بیشتر باشد. اما راجع به سوال اول شما که آن هم سوال بسیار مهم است. برای دولت افغانستان عمل مهمتر از صحبت است، ما در بیشتر از ده سال گذشته، صحبت های بسیار نرم و صحبت های بسیار شیرین و صحبت های بسیار دوستانه با جمهوری اسلامی پاکستان داشتیم، اما متاسفانه همکاری که لازم بوده همکاری که ما توقع داشتیم، همکاری که ممکن بوده آن را از جانب دولت پاکستان با خود نداشتیم. شما شاهد هستید که امسال چند ماه قبل در چکرز لندن، یک نشست سران بین افغانستان، پاکستان و بریتانیا صورت گرفت و در آن دولت پاکستان متعهد شد یا هر سه جانب موافقت کردند و دولت پاکستان متعهد شد که الی شش ماه پروسه صلح افغانستان به نتیجه برسد، اما متاسفانه ما همکاری لازم را که باید دراین مورد می شد به دست نیاوردیم. به همین دلیل است که ما امیدوار هستیم آجندای سفری که ترتیب می شود برای سفرقریب الوقوع جلالتمآب رئیس جمهور کرزی به پاکستان، آجندایی باشد که نه تنها حاوی صحبت های گرم و نرم باشد بلکه مهمتر از همه هم برای افغانستان و هم برای پاکستان حاوی مسایل عملی و مسایلی باشد که نهایتاً نتایجی را در بر داشته باشد. چون هم افغانستان و هم پاکستان ضرورت به صلح دارند، ضرورت به امنیت دارند و یکی از دلایل اساسی که امروز اقتصاد پاکستان، ضعیفترین اقتصاد قاره آسیا است همین است که مشکلات امنیتی پاکستان در بیشتر از ده سال گذشته افزایش پیدا کرده، ما آماده هستیم که با جمهوری اسلامی پاکستان در تمام موارد وارد مذاکرات، صحبت ها و همکاری های همه جانبه شویم، خاصتاً در مورد مبارزه با تروریزم، تقویت صلح و امنیت در هر دو کشور و همچنان تقویت، گسترش و تعمیق روابط اقتصادی و تجارتی بین افغانستان و پاکستان که نهایتاً به خیر و فلاح هر دو ملت خواهد بود.

Thank you, مننه، تشکر

دفعات مطالعه 1610 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما