Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

متن کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری افغانستان

  • Sunday, اسد 13 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه ۱۳ اسد۱۳۹۲ مطابق 4 اگست 2013

محل:  سالون تشریفات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان

دلوی او بښوونکی خدای په نامه

په لومړی قدم کی می غوښتل په جلال آباد ښار کی د تروریستی پیښی په هکله چی ګر چه نن هم په جلال آباد کی یوه بله تروریستی حمله تر سره شوه، موږ نننی حمله هم په ډیرو کلکو الفاظو غاندو، لکه څنګه چی تاسو تیره شپه زموږ په اعلامیه کی هم ولیدل د بهرنیو چارو وزارت په جلال آباد کی د هند د جمهوریت د قونسلګری مخ ته هغه ناځوانمردانه او وحشیانه تروریستی برید په ډیرو کلکو الفاظو باندی غاندی چی پرون تر سره شوه او په هغه کی د څلورو پولیس افسرانو په ګډون زموږ یو ډیر شمیر بی ګناه هیوادوال شهیدان او زخمیان شول، ددی عمل مرتکبین او هغه کسان او هغه ډلی چی دوی ته فکری، مالی او لوجستیکی حمایت برابروی باید په دی پوه شی چی د افغانستان خلک د تروریزم په مقابل کی نه تسلیمیږی او دغه راز تروریستی حملی د تروریزم وحشیانه پدیدی په مقابل کی د افغانستان د خلکو او د افغانستان د ملت اراده لا ټینګوی البته تروریزم په افغانستان کی هغه شومه او شیطانی پدیده ده چی ریښی او حمایوی سیستمونه یی د افغانستان د سرحدونو څخه دباندی دی او د افغانستان خلکو او دولت به د دی پدیدی په مقابل کی تر هغه وخت پوری مقابله کوی ترڅو چی هغه په پوره توګه د افغانستان او سیمی څخه له منځه لاړه شی.

پرون ماښام د هند جمهوریت د بهرنیو چارو وزیر ښاغلی سلمان خورشید د افغانستان د بهرنیو چارو وزیر ډاکټر زلمی رسول ته زنګ وهلی وو، او دواړه سره وغږیدل، د هند د بهرنیو چارو وزیر د پرونی حملی په مقابل کی د افغان امنیتی ځواکونو چټک عکس العمل او لازم اقدامات وستایل او همدا راز د هغو شهیدانو او زخمیانو په هکله چی پرونی پیښه کی شهیدان شوی وو، خپل او د هند د ملت د همدردی او تسلیت مراتب د بهرنیو چارو وزیر ته وړاندی کړل  او د بهرنیو چارو وزیر هم خپل سیال ته دا اطمینان ورکړ چی د افغانستان دولت هند خپل یو ډیر نږدی، مطمین او ستراتیژیک ملګری ګڼی او موږ به د هند له جمهوریت سره خپلی همکاری او اړیکی په راتلونکو میاشتو او کلونو کی له پخوا څخه ډیری نږدی کړو، هند په افغانستان کی په تیرو لسو کلونو کی ډیر مثبت او اغیزمن رول لوبولی او د بهرنیو چارو وزیر یو ځل بیا د افغانستان د خلکو او دولت په نمایندګی د هند له مرستو او کومکونو څخه مننه وکړه.

و مساله دوم سفر وزیر امور خارجه به امارات متحده عربی بود. در این سفر وزیر امور خارجه با همتای اماراتی خود ملاقات بسیار مفصل دوجانبه انجام دادند و در اخیر این ملاقات دو موافقتنامۀ بسیار مهم بین افغانستان و امارات متحده عربی به امضا رسید. یک موافقتنامه در رابطه به همکاری های امنیتی بین دو کشور افغانستان و امارات متحده عربی که شامل طیف وسیعی از همکاری های امنیتی بین دو کشور می شود به شمول مبارزه همه جانبه علیه تروریزم، جرایم سازمان یافته، مواد مخدر، شستشوی غیرقانونی پول، قاچاق انسان و موارد بسیار زیاد دیگری که در متن این موافقتنامه ذکر شده و ما امیدوار هستیم که بتوانیم متن کامل این موافتنامه را به هر چهار زبان پشتو فارسی عربی و انگلیسی به خدمت شما امروز یا حداکثر فردا بفرستیم. موافقتنامۀ دوم در رابطه به انتقال افراد محکوم به حبس بین دو کشور امضا شد. بر اساس این موافقتنامه هر دو دولت می توانند تقاضای انتقال زندانیان خود را در کشور مقابل بکند و بر اساس این مواقتنامه افرادی که یا حکم اولی حبس شان و یا هم مدت باقیمانده حبس شان بیشتر از شش ماه باشد، می توانند به کشور خودشان انتقال شوند و بقیه مدت حبس خود را در کشور خود سپری کنند. همچنان موافقت شد که امارات متحده عربی مسودۀ اول موافقنتامه همکاری های استراتیژیک درازمدت بین افغانستان و امارات متحده عربی را در ماه سپتمبر در حاشیۀ مجمع عمومی ملل متحد به وزیر امور خارجه افغانستان بسپارد و ما امیدوار هستیم که بتوانیم بعد از تسیلم گیری این موافقتنامه همکاری های درازمدت استراتیژیک را در زودترین فرصت نهایی بسازیم و این موافقتنامه را با امارات متحده عربی که یکی از دوستان و کشورهای کمک کننده بسیار نزدیک به افغانستان بوده به امضا برسانیم. البته آن موافقتنامه در برگیرنده تمام همکاری های موجود و همکاری آینده بین افغانستان و امارات متحده عربی در ساحات همکاری های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.

یک خبر مهم دیگری که شاید شما شنیده باشید آن است که شرکت هوایی امارات از روز پنجشنبه پروازهای مستقیم و منظم خود را به افغانستان شروع می کند و این پروازهایشان از میدان هوایی بین المللی کابل آغاز خواهد شد که البته یک خبر بسیار خوش است هم برای افغان هایی که سفر می کنند به بیرون و هم برای مردمی که از سرتاسر جهان به افغانستان می آیند و همچنان برای تجار افغانستان داخل شدن شرکت امارات که یکی از معتبرترین شرکت های هوایی بین المللی جهان است، یک خبر خوش دیگر هم است برای مردم افغانستان و سند و ثبوت بهتر شدن اوضاع در افغانستان، بهتر شدن اوضاع امنیتی، اوضاع سیاسی و همچنان افزایش علاقمندی سرمایه گذاری شرکت های بزرگ جهانی در افغانستان، چون شرکت امارات به آسانی به هر جایی پرواز نمی کند و اگر از نظر امنیت و فرصت های تجارت و همچنان گسترش پروازهایشان در یک منطقه اطمینان نداشته باشند در یک مارکیت داخل نمی شوند. البته امارات امروز در قطار یک تعداد زیاد شرکت های بین المللی و منطقوی هوایی قرار گرفته که از قبل به افغانستان پرواز داشتند مانند ترکیش ایرویز، ایر ایندیا و شرکت های زیاد منطقوی.

پیش از این که به سوال های شما برویم، من می خواستم که چون امروز کنفرانس مطبوعاتی ما پیش از عید سعید فطر است می خواستم از طرف خود و از طرف تمام همکاران دفتر سخنگو و ریاست اطلاعات عامه و تمام همکاران وزارت امور خارجه به تمام شما دوستان عزیز مطبوعات و فامیل های محترم شما عید سعید فطر را از صمیم قلب مبارک باد بگویم و به خداوند دعا بکنیم و استدعا تا همه ما و شما و همه ملت افغان و تمام مسلمانان دنیا عید امسال را با خوشی، صحت و سعادت سپری بکنند. تشکر.

پوښتنی او ځوابونه:

 ذبیح الله دوراندیش، از تلویزیون خورشید:

سه سوال دارم در موضوعات مختلف. سوال اول من در مورد سفر رئیس جمهور کرزی به پاکستان است، شما در کنفرانس گذشته گفتید که آجندای سفر رئیس جمهور کرزی به پاکستان تعیین خواهد شد یا خیر، در این باره اگر یک اندازه معلومات به ما بدهید. و دوم در مورد توافقنامه امنیتی بین ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان است، روز به روز مقام های امریکایی از امضای توافقنامه امنیتی با حکومت افغانستان خوشبین هستند و گفته اند که در آینده نزدیک توافقنامه امضا خواهد شد. در این مورد اگر کمی معلومات به ما بدهید. و همچنان حمله انتحاری دیروز در ولایت ننگرهار رخ داد که مقام های حکومت هند گفتند که این حمله از سوی استخبارات پاکستان راه اندازی شده، می شود بگویید که این مساله چه قدر می تواند بر روابط بین افغانستان و هند اثرگذار باشد؟

 موسی زی:تشکر در رابطه به سوال اول تان، می توانم بسیار خلاصه بگویم که سفر جلالتماب رئیس جمهور کرزی به پاکستان جزو اجندای کاری آن ها است و ما امیدوارهستیم که این سفر در آینده نزدیک صورت گیرد قسمی که در هفته گذشته خدمت شما عرض کردیم و هنوز هم ما روی مشخص ساختن یک تاریخ دقیق برای این سفر با حکومت پاکستان کار می کنیم، و نکته ایکه در رابطه به این سفر مطرح است این است که ما امیدوار هستیم که این سفر بر خلاف تعداد زیادی از سفرهایی که بین دو کشور صورت گرفت در سال های گذشته، نتیجه داشته باشد، نتایج عملی و ملموس داشته باشد در رابطه علیه مبارزه علیه تروریزم و مشخصا در رابطه نقش حمایوی جمهوری اسلامی پاکستان در پشتیبانی از پروسه صلح افغانستان.

در رابطه به سوال دوم شما، قسمی که ما به تکرار این نکته را ذکر کرده ایم و رویش تاکید کرده ایم، دولت افغانستان، علاقمند امضای یک موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا هست موافقتنامه ایکه زمینۀ حضور دوامدار یک تعداد پرسونل امنیتی امریکا را در افغانستان پس از سال 2014 مهیا بسازد. ما سه دور مذاکرات رسمی را در این مورد با هیات مذاکرات ایالات متحده امریکا در کابل انجام دادیم، مذاکرات رسمی هنوز در حالت تعلیق است اما چیزی که برای دولت افغانستان مهم است در قدم اول، کیفیت و محتوای این سند است. ما می  خواهیم که این سند واقعا تاریخی ارمغان آور آرمان های مقدس و اهداف اساسی ملت و دولت افغانستان باشد که آن تأمین امنیت، تأمین صلح و تقویت نهادهای امنیتی و دولتی افغانستان در درازمدت باشد. براساس همین اولویت های اساسی و اهداف اساسی، دولت افغانستان، صحبت ها و مشورت های خود و همچنان مذاکرات خود را با ایالات متحده امریکا به پیش خواهد برد. در رابطه به نتایج مشخص امضای این موافقتنامه من کدام تبصره اضافی ندارم، چون مهم ترین معیار در رابطه به امضای این موافقتنامه برای دولت افغانستان محتوای این سند است و ضمانت هایی که در این سند باید ذکر شود.

در رابطه به سوال سوم شما من فکر می کنم که پیشتر جواب دادم در خلال اظهاراتی که من داشتم و آن که رابطه افغانستان با هند یک رابطه استراتیژیک، یک رابطه بسیار نزدیک است هیچ گونه حمله تروریستی در افغانستان علیه نمایندگی های سیاسی و قونسولی جمهوری هند که قوای امنیتی افغانستان در حفظ و نگهداری آن ها توانایی و تعهد کامل را دارند بالای عمق، بالای قوت و بالای وسعت روابط افغانستان و هند تاثیرگذار نخواهد بود.

ما امیدوار هستیم که بر اساس منافع مشترک و بر اساس احترام متقابلی بین افغانستان و جمهوری هند وجود دارد روابط و همکاری های خود را با این کشور در ماه ها و سال های آینده بیشتر از پیش نزدیک تر بسازیم، محکمتر بسازیم و به باور دولت افغانستان نزدیکی روابط بین افغانستان و هند به صفت دوکشور مستقل، دو کشور دارای حاکمیت ملی دو کشوری که در رابطه به تأمین امنیت، صلح و ترقی در منطقه قلب آسیا، اهداف مشترک دارند، به نفع صلح، ثبات، و پیشرفت اقتصادی، نه تنها در منطقه بلکه در سرتاسر جهان خواهد بود.

پوښتنه:

په دی وروستیو کی پاکستان سره د امریکا اړیکی او راشه درشه او همدا رنګه د افغانستان د ولسمشر سفر د پاکستان هیواد ته او د پاکستانی چارواکو سفر کابل ته ددی تر شا څه دی آیا امریکا غواړی یوازی د امنیتی سند د امضاء لپاره په افغان دولت باندی فشارونه راوړی او که غواړی چی پاکستان اړ کړی چی د افغان سولی په برخه کی په ریښتینی باندی ګامونه پورته کړی، پاکستان ته د امریکا د ځانګړی استازی د سفر وروسته یی له افغان ولسمشر سره خبری وکړی، په دی اړه وروستی معلومات څه دی؟

موسی زی: زه تاسو ته د افغانستان د دولت دریځ وایم او که چیری تاسو پاکستان ته د امریکی د بهرنیو چارو وزیر د سفر په هکله کومه پوښتنه لری کولای شی چی د امریکی د بهرنیو چارو وزارت څخه او یا هم د امریکی له سفارت څخه دا پوښتنه وپوښتی .

تر هغه ځایه چی د افغانستان  دولت پوری ارتباط نیسی موږ د امریکی سره یوه ډیره مهمه او ستراتیژیکه اړیکه لرو ځکه چی امریکا په تیرو لسو کلونو کی د افغانستان تر ټولو مهم متحد پاتی شوی، په افغانستان کی یی سرتیری له لاسه ورکړی، دلته یی وینه تویه کړی، د مالی منابعو سرمایه ګذاری یی کړی ، د افغانستان په بیا رغونه کی یی یو اساسی نقش لوبولی او اوس هم موږ له امریکی سره یوه ډیره نږدی او خاصه ستراتیژیکه، سیاسی او اقتصادی اړیکه لرو، له بلی خوا د افغانستان او پاکستان اړیکی هم د افغانستان لپاره د ډیر اهمیت درلودونکی اړیکه ده ځکه چی په افغانستان، پاکستان او په سیمه کی د یوی مطم‌‌‌ءنی سولی راتګ او د تروریزم سره د مبارزی اهدافو ته موږ نه شو رسیدلای مګر دا چی د پاکستان اسلامی چمهوریت له موږ او نړیوالی ټولنی سره په دی برخه کی صادقانه همکاری و کړی. نو د افغانستان اړیکی د امریکی د متحده ایالاتو سره او د پاکستان د جمهوریت سره مستقلی اړیکی دی د دوه مستقلو هیوادونو په توګه ولی موږ په دی باندی هم پوهیږو چی د امریکی متحده ایالات کولای شی چی د پاکستان نوی دولت سره خبری تر سره کړی او دوی دی ته تشویق کړی چی د افغانستان د سولی له پروسی سره همکاری وکړی او همدا راز د تروریزم سره د مبارزی په برخه کی لازم، عملی او صادقانه اقدامات تر سره کړی.

بهار جویا، خبرنگار تلویزیون فارسی بی بی سی:

روابط دولت ایران و افغانستان در دوره احمدی نژاد، پستی و بلندی هایی داشت، این روابط را شما در دوره روحانی چگونه می بینید، آیا تغییری می بینید؟

 موسی زی:تشکر از سوال شما، روابط افغانستان با جمهوری اسلامی ایران در ده سال گذشته بسیار روابط دوستانه، نزدیک و متکی بر احترام متقابل و منافع مشترک بوده است. افغانستان و ایران دو کشور همسایه، دو کشور همزبان دو کشور هم فرهنگی هستند که سرنوشت ما تا اندازه زیاد با هم مشترک است، با هم گره خورده است و به دلیل با اهمیت بودن یا به دلیل مهم بودن روابط افغانستان و ایران است که جمهوری اسلامی افغانستان در رأس یک هیأت بلندرتبه دولت افغانستان امروز صبح به ایران سفر کردند تا در مراسم تحلیف جلالتمآب رئیس جمهور روحانی اشتراک کنند، وزیر امور خارجه، مشاور امنیت ملی، و رئیس دفتر و همچنان سخنگوی جلالتماب رئیس جمهور در این سفر آن ها را همراهی می کنند. و در پهلوی اشتراک در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران، هر دو رئیس جمهور ملاقات دوجانبه جداگانه را هم انجام خواهند داد که معمولاً در مراسم تحلیف ملاقات های دوجانبه صورت نمی گیرد اما نظر به اهمیت رابطه ای که بین دو کشور است، نظر به نزدیکی که بین رهبران دو کشور وجود دارد، همچنین یک ملاقات دو جانبه هم بین دو رئیس جمهور صورت خواهد گرفت. ما امیدوار هستیم که بتوانیم در دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور جدید ایران، روابط و همکاری ها بین دو کشور را خاصتاً در بعد اقتصادی بیشتر از پیش توسعه ببخشیم به شمول افزایش و تقویت همکاری های تجارتی بین دو کشور از طریق بندر چابهار. و البته همچنان امیدوار هستیم که در تمام ابعاد دیگر روابط افغانستان و جمهوری اسلامی ایران بتوانیم همکاری های گذشته را ادامه بدهیم و در ساحات جدید، همکاری های بیشتری با برادران و خواهران ایرانی خود داشته باشیم.

 بهاره جویا:

آیا این روابط بهتر خواهد شد؟

 موسی زی:قسمی که من اشاره کردم خدمت شما، ما از رابطه ایکه با جمهوری اسلامی ایران در یک دهه گذشته داشته ایم راضی هستیم، از نقش مثبتی که جمهوری اسلامی ایران در رابطه به افغانستان هم در سطح دو جانبه و هم در سطوح منطقوی و بین المللی انجام داده اظهار سپاس می کنیم. جمهوری اسلامی ایران در تمام نشست های بین المللی و منطقوی که در رابطه به افغانستان در یک دهه گذشته صورت گرفته، اشتراک کرده و از موقف رسمی دولت جمهوری اسلامی افغانسان حمایت کرده چه موضوع پروسه صلح بوده، چه موضوع تأمین امنیت در افغانستان بوده، چه موضوع تقویت اقتصادی و چه موضوع پیشرفت و بازسازی در افغانستان بوده و ما امیدوار هستیم که بتوانیم از این به بعد تا ختم پروسه انتقال در افغانستان و خاصتاً در جریان دهه تحول در افغانستان بتوانیم که روابط دو جانبه خود را با جمهوری اسلامی ایران در تمام ابعاد خاصتاٌ در بعد اقتصادی و تجاری توسعۀ بیشتر ببخشیم. بناً بلی ما امیدوار هستیم که با دولت ایران در کل و خاصتاً با رئیس جمهور جدید اسلامی ایران، هم بتوانیم روابط نزدیک و حسنه و برادرانه ایکه بین دو کشور وجود دارد را حفظ کنیم و هم بتوانیم همکاری های اقتصادی، همکاری های تجارتی و همکاری ها در دیگر ابعاد روابط دو جانبه بین دو کشور را تقویت و گسترش بیشتر ببخشیم.

 فرحناز کوهکن از تلویزیون آریانا:

در رابطه به توافقنامه امنیتی آن چنانی که هویداست امریکایی ها بیشتر تلاش به این دارند که تا دو ماه دیگر این توافقنامه را با حکومت افغانستان به امضا برسانند. زمان بندی امضای این توافقنامه از سوی حکومت افغانستان تا حالا مشخص شده و یا خیر و آن چنان که چانه زنی های آن طرف در جریان است اطمینان خاطر می دهند از این بابت که تا دو ماه دیگر حتمی این توافقنامه را امضا خواهند کرد. حکومت افغانستان تا حال در این رابطه زمان دقیقی را مشخص کرده و یا خیر؟

 موسی زی:قسمی که من قبلاً هم اشاره کردم، زمان بندی امضای توافقنامه امنیتی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا مهمترین نکته نیست. دولت افغانستان هیچ گونه ضرب الاجلی را  برای نهایی ساختن مذاکرات روی این سند تعیین نکرده و هیچ گونه تاریخ مشخصی برای امضای این موافقتنامه نه مورد بحث قرار گرفته است و نه هم تا به هنوز مطرح است البته اگر ما بتوانیم یک سند نهایی را با ایالات متحده امریکا ترتیب بکنیم که در آن منافع افغانستان مد نظر گرفته شده باشد و ما روی متن توافقنامه به یک توافق کلی و نهایی برسیم موضوع امضای این موافقتنامه بسیار زمان گیر نیست می شود که در مدت بسیار کم تنظیم شود و اول ارایه شود به لویه جرگه مشورتی مردم افغانستان تا سفارشات و نظریات مردم افغانستان گرفته شود و بعد از آن این موافقتنامه بین روسای جمهور دو کشور به امضا برسد و نهایتاً برای تصویب به شورای ملی افغانستان تقدیم شود که آن می تواند در مدت بسیار کم در خلال چند روز صورت گیرد اما در این مورد هیچ کدام جدول زمانی تعیین نشده و آن هم به اساس دلیل اصولی و بنیادی که نظر به هرگونه تقسیم اوقات زمانی، اهمیت و محتوا و ضمانت های مندرج در موافقتنامه برای دولت افغانستان اهمیت اساسی دارد. اما این اطمینان را باز هم می خواهم به شما بدهم که موقف رسمی دولت افغانستان این است که یک موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا به امضا برسد.اما چون این اولین موافقتنامه دوجانبه امنیتی خواهد بود که دولت افغانستان در طول تاریخ کشور با یک کشور خارجی امضا می کند و بر اساس آن موافقتنامه به آن کشور خارجی اجازه می دهد که در افغانستان عسکر داشته باشد، دولت افغانستان از تمام احتیاط های لازم استفاده می کند و کاملاً این اراده را دارد تا تمام اهداف و تمام منافع اساسی دولت و مردم افغانستان در این توافقنامه تاریخی گنجانیده شود.

 بهارت صابر: 

زما پوښتنه په جلال آباد کی د تروریستی پیښی په اړه ده، د دی پیښی مسوولیت طالبانو و نه منل خو هندوستان دا پیښه د پاکستان په استخباراتی کړی واچوله ، د افغانستان دولت نظر په دی اړه څه دی ، آیا په دی پیښی کی به د دریمی کړی لاس وی، او که وی هغه به څوک وی؟

 موسی زی: په دی اړه تحقیقات روان دی ترڅو دا مشخص کړی چی دا کسان له کومی خوا راغلی وو او مشخصا په دی کی د کومو خارجی کړیو لاس وو، ولی دا ښکاره حقیقت ده چی ټولی تروریستی حملی په افغانستان کی بهرنیو ریښی لری، هغه انتحاری حملی، بمی حملی، راکتی حملی او ټولی هغه تروریستی حملی چی په افغانستان کی په تیرو لسو- دولسو کلونو کی تر سره شوی دی د هغو ریښه د افغانستان له بیرون څخه پیدا شوی ده، او موږ په دی باندی مطمین یو چی د دی وحشیانه تروریستی حملی تر شا هم بهرنیو لاسونه دی، هغه لاسونه چی تروریزم ته فکری، مالی او لوجستیکی ملاتړ برابروی او د تروریزم څخه د یوی وسیلی په توګه استفاده کوی. په دی کی هیڅ شک نشته ولی دا چی مشخصا دا حمله په کوم ښار او کومی سیمی کی، د چا له خوا  پلان شوی وه او له کومی لاری دا تروریستان افغانستان ته راغلی وو، په دی هکله باندی څیړنی ادامه لری.

 شریف امیری خبر نگار تلویزیون طلوع: 

 میخواستم درموضوع توافقنامه امنیتی بپرسم، دراین باره در ین روزها درمحافل سیاسی روی آن  بحث است برخی از دیدگاه ها  در مورد که گویا دولت افغانستان از این موافقتنامه باج گیری میکند؟ آیا چنین است.

 

موسی زی:  مه نمیخواهم که در تبصره هایی که صورت می گیرد اظهار نظربکنم، اما مذاکرات افغانستان با ایالات متحده امریکا در این رابطه به موافقت دوجانبه محدود است  ومحتوای این سند  یک موافقت نامه همکاری دوجانبه است همکاری های امنیتی ودفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا را تأمین میکند.

به شمول حضور ممکنه  دوامدار نیرو های ایالات متحده امریکا در قلمرو افغانستان پس از سال  2014میلادییا ختم پروسه انتقال  اما در عین زمان پروسه صلح هم یکی از اولویت های اساسی دولت افغانستان است ایالات متحده امریکا به صفت یک طرف ذیدخل در افغانستان در بیشتر از یک دهه گذشته نقش بسیار اساسی دارد.

در راه اندازی پروسه صلحیکه نتیجه اش تأمین صلح،ختم جنگ وآرامش خاطر مردم افغانستان باشد، بناً تبصره هائیکه شما به آن اشاره کرده اید اصلاً مطرح نیست، موافقت نامه امنیتی دوجانبه یک سند مستقل است.

بین افغانستان وایالات متحده امریکا، سندی است که برای سالهای متمادی قابل اعتبار خواهد بود. موضوع  ختم جنگ وتأمین صلح اهدافی است که ما امید وار هستیم و البته اراده داریم که بتوانیم  اورا در یک مدتی بسیار کوتاه و زود تر به آن برسیم، اما موافقت نامه امنیتی دوجانبه برای سالهای متمادی بین دو کشور قابل اعتبار خواهند بود.

Sultan Faizi (NPR):

My question is about the probable peace talks that the High Peace Council members say will resume by the end of Ramadan or within weeks. Is it true and is the Afghan government willing to resume the peace talks soon?

 My next question is about the BSA or Bilateral Security Agreement. What does the deadline from the US side means where they say it should be signed by the end of October? And what specific factor is halting the agreement to be signed? Thank you.

 Mosazai: I think I clearly addressed your second question, but on your first question I will make a couple of points. Number one that peace is one of the most urgent and one of the most pressing priorities for the Afghan government and we will pursue every possible avenues to achieve a lasting peace and an inclusive peace for the Afghan people. Because it is the rightful desire and the rightful aspiration of the Afghan people, the Afghan people have suffered for far too long and the Afghan government will do everything possible to pursue a possible way to achieve that goal.

 Secondly, the Afghan government stands ready to engage Taliban in direct contacts and also in direct peace negotiations provided that those contacts and negotiations take place within the confines of the conditions and the guaranties that the Afghan government has received from the United States’ government – of course that’s in reference to the Taliban office in Doha.

 Thirdly, the Afghan government certainly is in contact with certain leaders and certain figures among the Taliban. Because the Peace Process for the Afghan government is not a theory, it’s not something that we only discuss in meetings and on paper.

 It is based on concrete contacts with leaders among the Taliban, with senior figures among the Taliban who also prefer to engage the Afghan government in peace talks, but they are afraid that if they approach the Afghan government, they will face the same fate that the other Taliban leaders and senior Taliban figures in the past have faced which is death, imprisonment or intimidation against them and also their families.

 And that’s why we have made it very clear in the past that the Islamic Republic of Pakistan has a key role to play in supporting the Afghan Peace Process, because leadership of the Taliban continues to be based in Pakistan and we want Islamic Republic of Pakistan to extend a hand of support and result oriented cooperation to the Afghan Peace Process to facilitate direct contacts between the Afghan High Peace Council and authorized representatives of the Taliban and to provide safe passage to those Taliban leaders who are prepared to engage the Afghan government in direct contacts and also direct negotiations and also to release those Taliban leaders and senior figures who are currently in Pakistani prisons, but who are willing to engage the Afghan government in Peace Process, including figures such as Mullah Brader.

 And just briefly on your second question which I had addressed earlier, the Afghan government desires to sign long term Bilateral Security Agreement with the United States that will allow for possible continued presence of US military personnel on Afghan soil post-2014. But we as the Afghan government want to make sure that the security agreement with the United States contains within it very clear interests of the Afghan people and the Afghan government including peace, security and the continued development and building of our national security forces and other government institutions.

 We have conducted – as you know – three rounds of extensive but also friendly and constructive negotiations with the United States on the text of Bilateral Security Agreement. Those official discussions are currently suspended, but our discussions and informal dialogues with the United States on that agreement continues. And we continue to be ready to sign an agreement that includes very clear the interests and the key priority and the key goals of the Afghan government.

 Setting a deadline is not the priority of the Afghan government. What’s most important is the quality and the context of the agreement. First we reach an agreement on the text, it will be quite easy to set a timeline for the Loya Jirga and consult with it, which will give the Afghan government its recommendations and advice on the Bilateral Security Agreement and also the signing of the agreement and then eventually the refer of the agreement to the Afghan Parliament for final approval. So that’s not a concern for us.

 Thank you, مننه، تشکر

دفعات مطالعه 1993 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما