Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

متن کنفرانس خبری هفته وار جانان موسی زی، سخنگو و رئیس اطلاعات عامه

  • Sunday, جدی 17 1391
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه 17 جدی ۱۳۹۱ ( 6 جنوری 2013 )

محل:سالون تشریفات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان

زمان :ساعت ۱۱:00 قبل از ظهر

به نام خداوند بخشاینده مهربان

به کنفرانس هفته وار وزارت امور خارجه خوش آمدید. من امروز فقط یک خبر دارم که میخواستم با شما شریک سازم، قبل از اینکه به سوالات شما بپردازیم.

معلومات در رابطه به انتقال اجساد هموطنان ما از یونان به افغانستان می باشد که تا به حال از جملة 21 جسد اتباع افغان که از کشتی غرق شده پیدا شده بود، هفت جسد به افغانستان انتقال یافته و دو جسد دیگر هم در راه است که انشالله در یک الی دو روز آینده تعداد مجموعاً 9 جسد به کشور انتقال داده خواهد شد. باقی مانده 12 جسد اتباع افغانی به دلیل پیدا نشدن اقارب شان یا به دلیل عدم حضور اعضای فامیل شان و تثبیت هویت افغانی آنها فعلاً به شکل موقت از طرف مقامات ذیصلاح یونانی دفن شده و هر زمانی که اعضای فامیل آنها پیدا شوند و تثبیت هویت آنها صورت گیرد، البته بر اساس نمونه های DNA که مقامات یونانی از تمام اجساد جمع آوری کرده اند، اجساد آنها هم به زودترین فرصت به کشور انتقال داده خواهد شد.

یکی از دلایلی که متاسفانه در این موضوع یک اندازه معطلی رخ داد، رخصتی های دراز مدت کریسمس و سال نو میلادی در یونان بود. تلاش های وزارت امور خارجه تا هنوز به صورت 24 ساعته هم از طرف وزارت خارجه در کابل و هم از طرف هیئت دیپلوماتان افغانی که به یونان سفر کرده اند و به شهر کوچک نیکیلنی در نزدیکی سواحل این شهر در شرق که این حادثه در آنجا رخ داده بود، ادامه دارد و امیدوار هستیم بتوانیم این قضیه را به صورت ممکل در آینده نزدیک خاتمه ببخشیم.

باز هم تکرار میکنم از 22 جسدی که پیدا شده بود، 21 جسد اجساد اتباع افغانی و یک جسد متعلق به کشوردیگری بود که انتقال داده شده است و از 21 جسد اتباع افغانی هفت جسد انتقال داده شده و دو جسد هم در راه است.12 جسد به صورت موقت از طرف مقامات یونانی دفن شده اند که بعد از شناسایی اعضای فامیل شان و ثتبیت هویت افغانی شان آنها هم به وطن انتقال داده خواهند شد. اگر سوالی باشد به آن پاسخ ارائه می نمایم.

سوال ها و جواب ها

سوال:

سیر کاکر از رادیو سلام وطندار. راه تورخم دیروز به روی افغان هایی که ویزه و پاسپورت داشتند، مسدود شده است که این باعث به وجود آمدن مشکلات متعدد و مرگ تعدادی از مریضان میشود. وزارت خارجه برای رفع این مشکل چه برنامه یی را روی دست دارد؟

موسی زی: در مورد دروازه تورخم ما با مقامات پاکستان در تماس هستیم. تمام افغان هایی که حامل پاسپورت، حامل کارت اقامت مهاجرین افغان و یا هم در پاکستان مریض دار باشند، به صورت آزاد از طریق دروازه تورخم می توانند رفت و آمد کنند. معطلی هم اگر صورت گرفته باشد برای نیم ساعت یا یک ساعت بوده است. اما سه دسته از مسافرین وجود دارند؛ آن هایی که حاملین پاسپورت هستند، حاملین کارت های اقامت مهاجرین افغان در پاکستان هستند و هم چنان مریضان و مریض داران که آزادانه می توانند از طریق دروازه تورخم سفر کنند. امیدوار هستیم که در این مورد ما در آینده مشکلی نداشته باشیم.

سوال:

خبرنگار تلویزیون یک. میشود در رابطه به سفر رئیس جمهور که قرار است، امروز به امریکا داشته باشند، معلومات ارائه نمایید؟

موسی زی: در رابطه به سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به ایالات متحده امریکا فکر می کنم معلومات مفصلی در چند روز گذشته خاصتاً در جریان اظهارات وزیر امور خارجه افغانستان در ولسی جرگه ارائه شده است. این سفر رسمی به دعوت رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به واشننگتن دی سی صورت می گیرد. در این سفر، رئیس جمهوری کشور یک جا با یک هیئت با عالی رتبه دولت افغانستان برای سه روز در ایالات متحده امریکا خواهند بود و روی مسایل عمده ایکه شامل پروسه انتقال، مسایل امنیتی اقتصادی و سیاسی مربوط به پروسه انتقال می شود، بحث و گفتگو خواهند کرد.

موضوع اساسی دوم در اجندای ملاقات ها در واشنگتن، موافقت نامه امنیتی دو جانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا است.

موضوع سوم پروسه صلح و آشتی با مخالفین مسلح و نقش حمایتی ایلات متحده امریکا در این پروسه می باشد.

موضوع چهارم دهه تحول و نحوه همکاری ها، روابط و کمک های اقتصادی ایالات متحده امریکا با افغانستان بین سال های 2015 الی 2024 یعنی همان دهه تحول است.

و موضوع پنجم مهم مورد بحث، انکشافات و پیشرفت های منطقوی خواهد بود.

سوال:

امینی از روزنامه سخن جدید. چندی پیش سفیر افغانستان در اسلام آباد به دلیل مرگ چند پاکستانی در تورخم به وزارت خارجه احضار شد، سوال من این است که آیا افغانستان نیز برخورد متقابل را با این کشور داشته و یا خیر؟ سوال دیگر اینکه سعید جلیلی رئیس شورای امنیت ملی ایران به افغانستان سفر کرده است، اما جزئیاتی در این باره منتشر نشده است. اگر در این رابطه جزئیاتی را ارائه نمایید؟

موسی زی: در رابطه به سوال اول تان معلومات مفصلی در هفته گذشته ارائه کردم که به بسته شدن دروازه تورخم برای یک و یا یک و نیم روز بود و ارتباط می گرفت به بدرفتاری گزارش شده در مقابل یک تعداد اتباع پاکستانی در نزدیکی های کابل و هم چنان بدرفتاری افراد ناشناس در مقابل یک تعداد از افغان ها در منطقه لندی کوتل آن سوی خط دیورند که در هر دو مورد، مقامات وزارت امور خارجه در کابل با سفیر جمهوری اسلامی پاکستان ملاقات هایی داشتند و سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در اسلام آباد ملاقات هایی با مقامات پاکستانی در وزارت خارجه پاکستان داشتند که در نهایت روی دو موضوع موافقت صورت گرفت؛ اول بازگشایی کامل دروازه تورخم بود که این مورد انجام پذیرفت و دوم انجام تحقیقات همه جانبه در رابطه به هر دو حادثه و انجام اقدامات لازم بود تا باشد که از تکرار چنین حوادث در هر دو کشور، جلوگیری صورت گیرد. تمام صحبت ها، مذاکرات و گفتگو ها بین دو کشور در فضای بسیار مثبت و فضای اعتمادی که بین دو کشور به وجود آمده است، صورت گرفت و ما تواسنتیم در مدت کم و به شکل موثر به این مشکل رسیدگی کنیم.

در مورد سفر رئیس شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران باید بگویم که در این مورد فکر می کنم سه اعلامیه مطبوعاتی از جانب ارگ ریاست جمهوری صادر شده است. جناب آقای جلیلی ملاقات هایی جداگانه با رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، مشاور امنیت ملی کشور و هم چنان با یکی و یا هردو معاونین ریاست جمهوری اسلامی افغانستان و در این ملاقات ها در رابطه به مشترکات وسیع وگسترده ایکه بین افغانستان و ایران وجود دارد، صحبت شد. مشترکات تاریخی، فرهنگی دینی و در رابطه به ضرورت همکاری بیشتر هر دو کشور در راستای تقویت و گسترش همگرایی منطقوی خاصتاً در بعد اقتصادی، صحبت هایی صورت گرفت.

قسمی که شما اطلاع دارید در این اواخر ما مذاکرات و صحبت هایی بیشتری و مشخص تری با جمهوری اسلامی ایران در رابطه به ترانزیت مال التجاره افغانی از طریق چابهار و هم چنان واردات اموال به افغانستان ازطریق این بندر داشته ایم. دراین مورد ما از طریق گروه محوری سه جانبه افغانستان، ایران و جمهوری هند در رابطه به انکشاف توسعه بندر چابهار و استفاده بندر چابهار برای تجارت و ترانزیت اموال افغانی کارهایی را آغاز کرده ایم. در این راستا دو جلسه مهم صورت گرفته است و امیدوار هستیم که جلسات بعدی هم در کابل و هم در تهران صورت گیرد تا ما بتوانیم که در بعد اقتصادی، تجاری و هم چنان سرمایه گذاری بین دو کشور، پیشرفت ها و دست آوردهای بزرگتری داشته باشیم.

رییس شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در رابطه به دستآورد های مردم افغانستان در ده سال گذشته، ثباتی که در افغانستان تامین شده است و امروز وجود دارد، صحبت کردند و هر دوی آن را بی نظیر خواندند که برای دولت و مردم افغانستان مهم است. البته ما به تکرار اشاره کرده ایم که افغانستان و ایران در پهلوی همکاری های بسیار وسیع، عمیق و گسترده افغانستان با جامعه جهانی به شمول ایلات متحده امریکا، روابط بسیار دوستانه، نزدیک، مفید و موثری با هم داشته ایم. تعداد سفر های مقامات بنلد رتبه افغانی و ایرانی در ده سال گذشته در تاریخ روابط دیپلوماتیک بین دوکشور بی نظیر بوده است. سفرها در سطح رهبری دوکشور و هم چنان سفرهای مقامات بلند رتبه دیگر بین دو کشور.

میزان داد و ستد تجاری بین دو کشور که بیشتر از 2 میلیارد دالر در سال جاری است، بی نظیر بوده و در تمام ساحات دیگر، افغانستان با ایران روابط بسیار خوب، وسیع و مثبت دارد که ما از آن کاملاً راضی هستیم.

سوال:

قیومی از افغانستان تایمز. درخواست پناهندگی نسبت به امریکا و اروپا به آسترالیا زیاد شده است که این مسئله هم باعث درد سر برای افغانستان میشود. طرح وزارت خارجه برای این منظور چیست و همچنین تورخم وضعیتش چطور است؟

موسی زی: کاملاً نورمال و در رابطه به سوال اول تان که ارتباط می گیرد به قاچاق انسان، ما چندین بار از تریبون وزارت امور خارجه به هموطنان خود اطلاع داده ایم و از آن ها خواهش کرده ایم تا از قاچاق اعضای فامیل شان خاصتاً نوجوانان کشور به دست قاچاق بران انسان که تنها و تنها به خاطر منفعت شخصی به قاچاق انسان رو آورده اند، جلوگیری کنند. خطرات قاچاق انسان را که می تواند منتج شود به مرگ، زندانی شدن و آسیب های دیگر جسمی و روحی، از آن ها جلوگیری کنند.

سوال:

ظفر شاه رویی. میشود در رابطه به آمار مهاجرین و اینکه چه تعداد از افغان ها سالانه توسط قاچاقبران قاچاق میشوند، معلومات بدهید؟

موسی زی: آمار دقیق فعلاً در دست نیست. اما آمار را از وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به دست می آوریم و با شما شریک می سازیم.

سوال:

مسعود از رادیو کلید. خبرهای منتشر شده است مبنی بر به تعلیق افتادن بورسیه های تحصیلی برای افغان ها بخصوص بورس های اروپایی به دلیل فرار بعضی از محصلین. تا چه حد این اخبار درست است و آیا آماری وجود دارد که چه تعداد از محصلین از همین طریق موفق به فرار شده اند؟

موسی زی: دررابطه به سوال شما معلوماتی ندارم و فکر نمی کنم که درست باشد. ما صحت و سقم این گزارش را روشن خواهیم کرد و بعداً با شما تماس می گیریم. در رابطه به آمار هم سوال می کنیم و فکر می کنم این دقیق ترین آمار در اختیار وزارت تحصیلات عالی وجود داشته باشد. اما شما اگر ببینید امروز فارغان افغانی که هم از اروپا به کشور برگشته اند و هم از کشوری های منطقه و امریکای شمالی و دیگر مناطق جهان، در حکومت افغاتستان، دردیگر دستگاه های دولتی، در سکتور خصوصی کشور و در مطبوعات کشور فعال هستند. بناً تعداد محصلین افغانی که بعد از ختم تحصیل به کشور بر نمی گردند فکر می کنم بسیار اندک است و تفاوتی چندانی با ارقام سال های قبلی ندارد. طبعاً نه تنها محصلین افغان در کشورهای غربی بلکه یک تعداد محصلین کشورهای دیگر منطقه هم بعد از سپری نمودن تحصیلات خود به دلایل شخصی و یا به دلایل دیگر و یا به دلایل کاریابی در کشوری که تحصیلات خود را به اتمام می رسانند و یا بعد از ختم تحصیل فرصت کار را در آن کشور پیدا می کنند و با تمدید ویزه قانونی شان در آن کشور ها باقی می مانند. یک تعداد شان بعد از ازدواج که در جریان تحصیل آن ها با اتباع کشورهای میزبان ازدواج می کنند، به اساس دلایل فامیلی باقی می مانند. اما فکر می کنم تعداد این ارقام کم است و تفاوت چندانی با ارقام سال های گذشته ندارد، در غیر آن ما حتماً این گزارش را به دست می آوردیم. اما باز هم این موضوع را بررسی می کنیم و معلومات را با شما در میان می گذاریم.

سوال:

بها از رادیو آزادی. سوال من هم در رابطه به سفر رئیس امنیت ایران است. گزارش هایی نشر شده که گویا مشاور امنیت ملی ایران در دیدار با مقامات افغانستان در رابطه به پروسه صلح افغانستان ابراز نگرانی کرده اند. آیا شما این خبر را تایید میکنید یا خیر و همچنان در طول هفته گذشته شما گفتید که طرح گشایش دفتر سیاسی برای طالبان در قطر نهایی شده است و آماده گفتگوها با جانب قطر هستید این طرح به کجا رسیده است؟

موسی زی: در رابطه به سوال اول تان کدام تبصره بیشتر ندارم. مسایلی که در جریان ملاقات های رئیس شورای امنیت ملی ایران در کابل مطرح شده بود تماماً به تقصیل دراعلامیه های متعدد ارگ ریاست جمهوری درج است.

در رابطه به پروسه صلح افغانستان و موضع جمهوری اسلامی ایران شما می توانید که با آن ها تماس گیرید. اما تا جایی که به روابط رسمی بین دو کشور ارتباط می گیرد، جمهوری اسلامی ایران از پروسه صلح افغانستان تحت رهبری و با مالکیت دولت افغانستان حمایت کامل خود را به تکرار اعلان کرده است.

در رابطه به سوال دوم تان باید بگویم که تا هنوز در مورد طرح ایجاد یک دفتر مذاکرات در قطر بین دولت افغانستان و دولت قطر مذاکرات رسمی صورت نگرفته است. ولی امیدوار هستیم که در این مورد صحبت هایی صورت گیرند خاصتاً بعد از سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به ایالات متحده امریکا که پروسه صلح افغانستان یکی از مسایل عمده مورد بحث در این دیدار خواهد بود.

سوال:

ظاهر قادری از تلویزیون آریانا. سوال من در رابطه به فرار مامورین رسمی است. گفته میشود در سال 2012 تقریبا 11 دیپلومات بعد از پایان ماموریت شان به کشور بازگشت نکرده اند. مکانیزم مقرری این افراد چطور است و شما چه طرحی را برای جلوگیری از این گونه موضوعات دارید؟

موسی زی: این یک موضوعی است که برای وزارت امور خارجه نگران کننده است. قبلاً هم در این مورد هم اظهار نظر کرده ایم. در رابطه به رقمی که شما به آن اشاره کردید، معلومات دقیق ندارم. این موضوع را هم بررسی می کنیم و با شما در میان خواهیم گذاشت اما موضوع مهم این است که برنگشتن یک تعداد دیپلومات های افغان پس از ختم وظیفه شان به کشور تا به حال هیچ تاثیری بالای ظرفیت کاری وزارت امورخارجه نه در مرکز و نه در نمایندگی های سیاسی و قونسلی افغانستان در خارج از کشور داشته است.

تقرر دیپلومات های افغان از طریق یک بورد تقرر که تحث ریاست معینان سیاسی و اداری وزارت امور خارجه و اشتراک روسای شعبات مربوطه هستند، صورت می گیرد. البته تمام کارمندان وزارت امور خارجه که به صفت دیپلومات مقرر می شوند بعد از سپری نمودن امتحان که شامل امتحان زبان خارجی است مشخصاً زبان انگلیسی، آشنایی با کشوری که در آن جا مقرر می شوند و هم چنان آگاهی با سیاست خارجی کشور در کل و مشخصاً در رابطه به کشوری که آن ها در آن کشورمقرر می شوند.

در عین زمان برای این که ما از برنگشتن یک تعدا دیپلومات های افغانستان که به باور وزارت امور خارجه بیشتر به اساس دلایل اقتصادی صورت می گیرد، جلوگیری کنیم وزارت امور خارجه در این اواخر معاشات دیپلومات های افغان را در خارج و هم چنان کارمندان وزارت امور خارجه را در مرکز در توافق با وزارت مالیه به صورت قابل ملاحظه یی نظر به تجربه و رتبه کارمندان افزایش داده است ودر عین زمان ما با وزارت مالیه در گفتگو و مذاکره هستیم تا بتوانیم از پول بودجه انکشافی وزارت امور خارجه یک قطعه زمین و یا هم یک تعداد آپارتمان های رهایشی را خریداری کنیم تا باشد که دیپلومات های افغان که از خارج به وطن برمی گردند نگرانی نداشتن سر پناه را نداشته باشند و در عین زمان معاش کافی برای امرار حیات و زندگی شان در کابل داشته باشند و امیدوار هستیم که با تکمیل این دو ابتکار ما بتوانیم از برنگشتن تمام دیپلومات های افغان که تعداد شان بسیار محدود است، به صورت کامل جلوگیری کنیم.

پوښتنه :

یو شمیر افغان سوداګر وایی چی د تورخم د دروازی د بندیدو له کبله دوی د ترانزیتی ستونزو سره مخامخ دی په دی اړه تاسو څه وایی؟

موسی زی: لکه څنګه چی مخکی ما اشاره وکړه ټول هغه افغان وګړی چی پاسپورټ یا په پاکستان کی د مهاجرت کارتونه لری او یا ناروغه وی او یا هم ناروغان ولری په آزاده توګه د تورخم په لاره تګ راتګ کولای شی، او مونږ د پاکستان د اسلامی جمهوریت سره په تماس کی یو ترڅو وکولای شو د افغان سوداګرو لپاره د ویزی اړتیا له منځه یوسو ترڅو افغان او پاکستانی سوداګر وکولای شی بی له ویزی یو د بل هیوادونو ته سفر وکړی، یو د بلپه هیوادونو کی پانګه اچونه وکړی او یو د بل هیواد سره تجارتی اړیکی ولری.

همدا راز په تیرو څو ورځو کی د افغانستان د صنایعو د خونو څخه یو لوړپوړی هیئت تللی وو چی د بهرنیو چارو وزارت نماینده هم ورسره وو او دوی په پاکستان کی د پاکستان د سوداګری د خونو د استازو سره کتلی وو او همدا راز د افغانستان او پاکستان د سوداګری ګډه خونه یی هم د لومړی ځل لپاره ایجاد کړی او د پاکستان د صدر اعظم سره یی هم خبری اتری درلودی چی په دی برخه کی ډیر پرمختګ شوی دی، او زه مطمئن یم چی د صنایعو خونی به انشاءالله تاسو ته په دی هکله مفصل معلومات درکړی او تر هغه ځایه پوری چی زه اطلاع لرم نن لس بجی د دوی یو خبری کنفرانس و چی په هغه کی د دی سفر د نتایجو په هکله یی مطبوعاتو ته معلومات وړاندی کړل.

سوال:

صدیقی از طلوع. چندی پیش سخنگوی وزارت داخله گفته بود که منابع تمویل طالبان آی اس آی پاکستان و مواد مخدر است. اما سفیر افغانستان در پاکستان این گفته ها را رد کرده و گفته این گفته ها برای ما نیز غیر قابل قبول است و دیدگاه رسمی دولت افغانستان نمی باشد. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا کدام مواقفت نامه ای امضا شده است که بر مبنای آن سخنگویان در این باره اظهار نظر کنند؟

موسی زی: در این رابطه تبصره بیشتری ندارم. افغانستان و پاکستان امروز در یک فضای اعتماد بهتر در رابطه به تمام مسایلی که در روابط دو جانبه افغانستان و پاکستان مطرح است به شمول مشکل مشترک بزرگ تروریزم و افراط گرایی در منطقه ضرورت حمایت پروسه صلح افغانستان از جانب جمهوری اسلامی پاکستان، توسعه و گسترش تجارت و ترانزیت بین دو کشور، حل دایمی و پایدار معضل مهاجرین افغان در پاکستان و مسایل متعدد دیگری که در روابط و همکاری های دو جانبه افغانستان و پاکستان مطرح است، همکاری و گفتگو می کنند و امیدوار هستیم که بتوانیم هر دو کشور مشترکاً در مقابل این چالش های مشترک، اقدامات عملی و صادقانه یی داشته باشیم تا باشد که مشترکاً بتوانیم صلح، امنیت و ثبات را هم در افغانستان و هم در پاکستان به خاطر خیر و فلاح مردم هر دو کشور تامین کنیم.

تشکر/ مننه

دفعات مطالعه 1646 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما