Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

نشست رئیس محترم شورای عالی صلح افغانستان و هیئت محترم همراه در سفارت با نمایندگان مهاجرین افغان از اقشار مختلف ساکن در ایران

  • Monday, عقرب 14 1397
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

زمان: روز یکشنبه مورخ 13 عقرب 1397

مکان: مقر سفارت

نشست جلالتمآب استاد محمد کریم خلیلی، رئیس محترم شورای عالی صلح افغانستان و هیئت محترم همراه با حضورداشت دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین افغان ساکن در ایران بعد از ظهر روز یکشنبه مورخ 13 عقرب 1397 مطابق با 4 نوامبر 2018 در محل سفارت برگزار شد.
در این نشست پس از تلاوت قرآن توسط قاری بین المللی کشور آقای استاد ابدالی و همچنین پخش سرود ملی جمهوری اسلامی افغانستان، سفیر محترم کشورمان به ایراد سخنرانی پرداختند.
دکتور نور ضمن عرض خیر مقدم به رئیس و اعضای هیئت عالی رتبه شورای عالی صلح کشور و همچنین نمایندگان مهاجرین، در سخنانی با اشاره بر ضرورت صلح در افغانستان بیان داشتند که بدون شک صلح در افغانستان یک نیاز اساسی است. بدون صلح دست مداخله گر خارجی از کشور ما قطع نخواهد شد. بدون صلح نفاق و شقاق از کشور ما دور نخواهد شد. بدون صلح شاهد رفاه، رشد و توسعه نخواهیم بود، بدون صلح رفاه و امنیت به کشور ما بر نخواهد گشت. بدون صلح وابستگی به بیرون ادامه خواهد داشت. بدون صلح متأسفانه همچنان شاهد فرار مغزها و سرمایه ها از کشور به بیرون خواهیم بود. لذا صلح در افغانستان اساسی ترین نیاز مردم است.
ایشان افزودند استاد با تجربه بلند و شخصیت توانایی که دارند در رأس شورای صلح قرار دارند و برای ایشان و همکارانشان آرزو می کنیم که در انجام این وظیفه خطیر و بزرگ تاریخی، میهنی و اسلامی توفیق حاصل نمایند و در این راه هر فرد کشور ما مکلفیت دارد تا آنجا که می تواند مفید واقع شود و در جهت دستيابي به صلح پايدار نقش ممكن خود را ايفا نمايد.ان شالله ما به جنگ در کشور پایان دهیم تا در فضای صلح، برادری و همدیگر پذیری از ظرفیت های انسانی و طبیعی خویش برای اعتلاء و ارتقاء کشور عزیز خویش استفاده کنیم و مصدر خدمت شویم.
سپس نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین افغان به ایراد سخنرانی پرداختند. مولوی عتیق الله شریفی از نمایندگان مهاجرین نیز در این جلسه سرمنشا تمام اختلافات را ظلم، بی عدالتی و زیاده خواهی و نادیده گرفتن حقایق موجود در کشورمان در عرصه های مختلف برشمردند.
ایشان به تقبیح قوم پرستی، زبان پرستی به عنوان محورهای اصلی جنگ و برادر کشی پرداخته و تأکید داشت با بی عدالتی و ظلم هرگز صلح بدست نمی آید. حجت السلام و المسلمین حاج آقای عطایی، نماینده دفتر آیت الله العظمی محقق کابلی نیز در این جلسه با اشاره بر کشتارهای اخیر مردم افغانستان در ارزگان بیان کرد انتظار مهاجرین از شورای عالی صلح افغانستان این است که نسبت به صلح و امنیت در افغانستان به خصوص حادثه ارزگان توجه بعمل آید و جلو خونریزی ها در افغانستان گرفته شود.
آقای محسن محمدی و خانم زرافشان حسینی نیز به نمایندگی از اقشار مختلف دانشجویان و همچنین خانم ها در این نشست به بیان مسائل خویش پرداختند.
در ادامه این نشست مولوی عطا الرحمن سلیم، معاون محترم شورای عالی صلح افغانستان در سخنانی تأکید داشتند ما معتقد هستیم تا مادامی که عده ای از افغان ها خود را در اختیار بیگانگان قرار می دهند نائل آمدن به صلح یک امر مشکل است. ایشان خاطر نشان ساختند عامل اصلی جنگ در افغانستان دخالت بیگانگان است. تا جنگ تمام نشود صلح نمی آید فساد تمام نمی شود و هر روز شاهد ناهنجاری های بسیاری خواهیم بود. به امید روزی که در افغانستان شاهد صلح باشیم و شما مهاجرین نیز به کاشانه تان برگردید.
جناب مولوی عبدالحکیم مجاهد، عضو هیئت اجرائیه شورای عالی صلح نیز در سخنان خویش به نقل پیامبر گرامی اسلام، آوردن اصلاح و صلح میان مردم را به عنوان باارزش ترین اعمال یاد نمودند. ایشان بر برابری و برادری تأکید نمودند و از دستآوردهای این شورا در سطح ملی وبین المللی یاد نمودند.
جلالتمآب استاد محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و سخنران اصلي اين محفل بیان داشتند که همراهی کشورهای مختلف منطقه و گفتگوهای بین المللی می تواند کمک خوبی به ما برای آمدن صلح کند. ایشان یادآور شدند که ما در شورای عالی صلح تلاش کرده ایم که این شورا را مردمی نماییم و در این مسیر از تمامی نهادهای مختلف جامعه افغانستان از علمای کرام تا رهبران جهادی و ملی تا اهل رسانه، زنان و جامعه مدنی و مردم سایر مناطق مختلف کشور نظرخواهی کرده ایم.
ایشان افزودند که در این جهت ما سمینارها و کنفرانس ها، جلسات و نشست های مختلفی را داشتیم و علاقه مند بودیم که با مهاجرین عزیز خود نیز بنشینیم و دیدگاه های آنان را نیز بشنویم. امروز در خارج در افغانستان ما سرمایه های کلان علمی داریم که می توانند در مورد پروسه صلح به ما مشورت های سالم و قابل بهره برداری بدهند. ایشان ابراز خرسندی نمودند که اولین جلسه ما در سفارت کشورمان با ابتکار سفیر محترم کشور برگزار گردیده است. استاد خلیلی خواستار آن شدند که دیدگاه ها و تفاسیر مختلف مهاجرین در رابطه با صلح با این شورا به اشتراک گذاشته شود. 

استاد خلیلی در ادامه بر لزوم پایان بخشیدن بر جنگ افغانستان پس از چهار دهه تأکید نمودند و بزرگترین آسیب آن را شهادت جوانان و سرمایه های ارزشمند کشور خواندند. ایشان افزودند ما از همکاران بین المللی خود انتظار داریم ما را در پروسه صلح کمک کنند و البته این ما هستیم که به عنوان صاحب خانه باید تغییر اساسی را ایجاد کنیم. 

استاد خلیلی بر لزوم وجود شجاعت و جسارت در این پروسه تأکید داشتند و بیان داشتند که باید ما با یک ابتکار بی طرفانه و مستقلانه اقدام کنیم تا به یک صلح دوامدار برسیم و یادآور شدند که ما در این مسیر در تلاش بوده و به آینده افغانستان همراه با صلح و ترقی امیدوار هستیم.
رئیس محترم شورای عالی صلح کشور همچنین از دیدار خویش با وزیر علوم ایران یاد نمودند و یادآور شدند که در نتیجه پیگیری سفارت، وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری ایران پذیرفته است که شهریه دانشجویان مهاجر افغان در ایران را به صورت ریالی اخذ نماید و از این بابت از تمامی مقامات جانب ایران و بخصوص مقام رهبری ایران سپاس گزاریم. ایشان همچنین افزودند که در مورد اخذ بورسیه برای دانشجویان مهاجر افغان در ایران نیز تقاضا نموده ایم که در این بخش نیز توجه خاص صورت بگیرد و امید است که این مسئله نیز پس از بررسی های این سازمان و پیگیری های بعدی به نتیجه برسد.

دفعات مطالعه 498 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما