اشتراک و سخنرانی سفیر کبیر افغانستان در نشست آغاز به کار میز افغانستان کمیته ملل انجمن علوم سیاسی ایران

  • Thursday, ثور 20 1397
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

زمان: چهارشنبه 19 ثور 1397

مکان: خانه اندیشمندان علوم انسانی


دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان و آقای احمد هارون نجم پور، مستشار وزیر مختار و معاون سفیر افغانستان در تهران در نشست آغاز به کار میز افغانستان کمیته ملل انجمن علوم سیاسی ایران که با حضور دکتور فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان و اساتید ایرانی از جمله دکتور جعفر حق پناه دبیر علمی میز افغانستان انجمن علوم سیاسی ایران و دانشجویان دانشگاه های مختلف ایران به تاریخ چهارشنبه مورخ 19 ثور 1397 مطابق با 9 می 2018 در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار گردید، اشتراک نمودند.
در این نشست سفیر محترم کشورمان ضمن عرض تبریک و ابراز خرسندی از تشکیل میز علمی افغانستان، از تلاش های صورت گرفته برای این ابتکار مفید و بجا تشکر و قدردانی نمودند. ایشان در خصوص اهمیت وجود چنین مراکزی اظهارداشتند که بحث تشکیل اتاق های فک و مراکز تحقیق در بسط روابط دو کشور و آن هم از سوی نخبگان، یک ضرورت و یک نیاز و یک مصلحت می باشد که هرچند این اقدام بسیار خوب دیر صورت گرفته اما بازهم اقدام مبارکی است و امیدواریم برنامه ها و دستاوردهای در شأن روابط و پيوندهاي دو کشور همسایه، هم فرهنگ، همکیش و همسرنوشت داشته باشد.
دوکتور نور با اشاره به مشترکات بین دو کشور ایران و افغانستان خاطر نشان ساختند که فرصت یا نعمت همزبانی موجود بین دو کشور، فرصت گفتگو را در همه سطوح میان نخبگان، مقامات و اقشار مختلف مردمان دو کشور فراهم میکند. ایشان با تاکید بر نقش موثر نخبگان افزودند یکی از عوامل عمده سعادت یک ملت و پیمودن راه تعالی و ترقی، نقش سازنده و مثبتی است که نخبگان و بخصوص نخبگان فکری ایفا می کنند و بهتر خواهد بود که نخبگان ما توجه شان به این امر مهم باشد که ما چگونه می توانیم از وضع موجود به وضع مطلوب انتقال پیدا کنیم و برای آسیب شناسی درست این مسائل، طرح کارا داشته باشند.
دوکتور نور، سفیر محترم کشورمان با بیان اینکه نخبگان باید فارغ از هرگونه قید و بند سیاست و سود و زیان زودگذر باشند، تاکید نمودند نخبگان باید به وضعی بیندیشند که شایسته این دو ملتی است که مشترکاتً شان در سطح بین الملل بی نظیر است و ما متناسب با این مشترکات باید به آن سطحی از روابط برسیم که در سطح منطقه و بین الملل بی نظیر باشد و برای این منظور ما نه تنها به یک میز و یک اتاق بلکه ممکن است به ده ها مراکز و اتاق های فکر و تجزیه و تحلیل نیاز داشته باشیم که فارغ از حاشیه های سیاسی، با فكری آرام و با تلاش وتحقيق بتوانند اوضاع مختلف را تجزیه و تحلیل نمایند و روشنگر و کمک کننده مراجع سیاستگذار و مقامات تصمیم ساز باشند.
سفیر محترم کشورمان با اشاره به اهمیت فوق العاده دو کشور ایران و افغانستان برای یکدیگر، این دو کشور را امتداد و مکمل یکدیگر دانستند و اظهار داشتند که نخبگان ما باید برای ارتقای روابط دوکشور دید استراتژیک آینده نگر داشته باشند. ایشان وجود مهاجرین و بخصوص نسل جدیدی که در ایران تحصیل کرده اند را يك فرصت برای ایران دانست؛ فرصتی که شاید دیگر تکرار نشود.
دوکتور فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه نیز ضمن ابراز امیدواری از تاسیس میز مطالعات افغانستان در انجمن علوم سیاسی ایران در جهت گشودن باب جدیدی از روابط علمی و پژوهشی میان دو کشور؛ مهمترین دلیل مغفول ماندن افغانستان در ابعاد شناختی جمهوری اسلامی ایران را سیاست نگاه به غرب و نگاه به خاورمیانه جمهوری اسلامی ایران عنوان کردند که باعث شده تا افغانستان، پاکستان، آسیای مرکزی و جنوب آسیا تقریباً از عرصه های پژوهشی در ایران مغفول بمانند.
احمدهارون نجم‌پور مستشار وزیر مختار و معاون سفير جمهوري اسلامي افغانستان نیز ضمن اشاره به مشترکات میان دو کشور ایران و افغانستان آگاهی کاذب از مشترکات و وجود خطای استراتژیک در شناخت موجود بین دو کشور را عامل دوری دو کشور عنوان کردند.

در پایان این نشست از تابلوی نام میز افغانستان رونمایی شد و با تقدیم تحفه ای به رسم یادبود از حضور سفیر و معاون ایشان قدردانی به عمل آمد.

دفعات مطالعه 424 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 72 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما